Avrupalı çiftçiler seçimler öncesinde politikayı belirliyor.

Avrupalı politika yapıcılar çiftçilerin yaygın protestolarına yanıt olarak önemli bir değişimle çevre düzenlemelerini değiştirdi. Ukrayna’da gümrüksüz tahıl ithalatına sınırlama getirdi ve yeni pestisit mevzuatından vazgeçti.
Avrupa birliği AB polonya ve portekiz gibi ülkelerdeki çiftçilerin yaklaşan avrupa parlmentosu seçimleri öncesinde önemli politika değişikliklerini güvence altına almasıyla yeşil politikalarında bir dönüşüme tanık oluyor.
Çiftçilerin etkisi giderek daha belirgin hale gelirken, çevre aktivistleri ve analistler sahip oldukları siyasi güce işaret ediyor. Ana akım siyasi partiler aşırı sağcı ve milliyetçi partilerin kırsal bölgelerdeki cazibesine karşı koymak için stratejilerini yeniden düzenliyor. Geçtiğimiz hafta çiftçiler brüksel’deki AB genel merkezinin önünde protesto gösterisi düzenleyerek düşük gelir ve ucuz gıda ithalatının etkilerini de içeren mağduriyetlerine dikkat çektiler. Bu gösteriler sırasında AB tarım bankaları, milyarlarca dolarlık tarım sübvansiyonlarını ödenmesine bağlı olarak çevre kurallarında yapılan revizyonları onayladı.
AB’nin yeşil anlaşması ve ticaret anlaşmaları politikadaki bu değişim nedeniyle baskı altında.
AB çevre komiseri virjinius sinkecivis üye ülkelerin doğayı korumayı amaçlayan bir yasayı geçirmemesinin ardından bloğun güvenilirliği konusunda endişelerini dile getirdi. Ayrıca AB ormansızlaşma karşıtı politikada değişiklik ve olası gecikmeler talep etti.
Fransa’da AB’nin pazar açıklığına olan bağlılığının bir sembolü olan AB kanada serbest ticaret anlaşması mart ayında senatörlerin onaylanmasına karşı oy kullanmasıyla muhalafetle karşılaştı. Buna ek olarak AB ukrayna gıda ürünlerine gümrüksüz erişim sağlarken çiftçilerin protestolarına yanıt olarak ithalatın belirli bir eşiği aşması halinde vergi getirmeye karar verdi. AB’nin işgücünün %4,2’sini oluşturan ve GSYH’sine %1,4 oranında katkıda bulunan çiftçiler özellikle avrupa şüpheciliğinden yaygın olduğu kırsal bölgelerde siyaset üzerinde orantısız bir etkiye sahiptir. AB bölgeler komitesi’nin geçen ay yayınladığı bir rapor, kırsal bölgelerde göç ve ekonomik eşitsizlikler gibi konulardan kaynaklanan yüksek düzeydeki avrupa şüpheci oyların altını çizdi.