Avrupa ülkeleri kuzey denizi enerji varlıklarını korumak için birleşiyor.

Kuzey denizi’ne kıyısı olan altı avrupa ülkesi kritik sualtı altyapısını güvence altına almak için önemli bir adım atarak ortak bir anlaşma imzaladı. İngiltere belçika danimarka almanya norveç ve hollanda salı günü ortak bir dekorasyon imzalayarak ortak deniz kaynaklarının korunmasında işbirliği yapma sözü verdiler. Bu anlaşma ülkelerin rusya’dan gelebilecek olanlar da dahil olmak üzere potansiyel tehditlere karşı savunmalarını güçlendirerek hayati önem taşıyan bilgileri paylaşmalarını sağlıyor. İşbirliği eylül 2022’de baltık denizi’nde kuzey akım 1 ve 2 doğalgaz boru hatlarına zarar veren patlamalar gibi olayların ardından artan güvenlik endişelerinin ardından geldi. Rusya’dan almanya’ya gaz taşımak için tasarlanan bu boru hatları, avrupa enerji altyapısı için kırılganlığın odak noktası halinde geldi.
Mayıs 2023’te nato yetkilileri rusya’nın denizaltı kablolarını hedef alması olasılığına ilişkin endişelerini dile getirdiler; bu batı’nın ukrayna’ya verdiği desteğe bir misilleme eylemi olabilir. Küresel güvenliğe yönelik risk gazze savaşının ardından devam eden gerilimlere daha da artmıştır. İngiltere’nin nükleer ve yenilenebilir enerjilerden sorumlu bakanı andrew bowie avrupa’nın yenilenebilir enerji çabalarına yön verdiğini ve kıtanın enerji güvenliğine katkıda bulunduğunu belirttiği kuzey denizi’nin stratejik önemini vurguladı.
Bowie “Kritik enerji altyapısını şimdi ve gelecekte korumamız çok önemli dedi. Bowie ayrıca bu anlaşma yoluyla kuzey avrupalı kilit komşularla bağların güçlendirilmenin altyapının potansiyel tehditlere veya kesintilere karşı dayanıklığının sağlayacağını belirtti.