ATO’dan bankalara kredi çağrısı.

Ankara ticaret odası ato yönetim kurulu başkanı gürsel baran, açıklamasında kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen illerde faaliyet sürdüren ticari işletmelerin kredi borçlarının bankalar tarafından müşteri talebine bağlı olmaksızın ertelenmesi gerektiğini bildirdi.
Depremin etkilediği 10 ilde, 320 bin ticari işletmenin bulunduğunu aktaran baran, kullanılan ticari kredilerin toplamının ise 700 milyar liraya yaklaştığını belirtti.
Cumhurbaşkanı kararı ile halkbank’ın esnafın kredi borçlarını başvuru şartı aramadan, 6 ay süreyle ertelendiğini hatırlatan baran, bu kararın depremin verdiği zararla uğraşan esnafa nefes aldırdığını ertelediğini hatırlatan baran, bu kararın depremin verdiği zararla uğraşan esnafa nefes aldırdığını kaydetti. Halkbank’ın bu kararının, diğer bankalar da örnek olmasını dileyen baran, çerçevenin ticaret odası üyelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesini de istedi.
Baran, BDDK’nin bankaların müşterilerin taleplerine bağlı olmak kaydıyla kredi borçlarını 6 ay süreyle ertelemesine ilişkin kurul kararı aldığını ve bu karara uyan iş bankasının da bölgedeki kredilerin ödemelerini 6 ay süreyle faizsiz ertelediğini anımsatarak şunları kaydetti.
Cumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğan başta olmak üzere, hazine ve maliye bakanımız nureddin nebati’ye ticaret bakanımız mehmet muş’a BDDK’ye bu karardan dolayı teşekkür ediyorum.
Deprem bölgesindeki işletme sahiplerinin kredilerini ertelemek için başvuru yapacak, evrak hazırlayacak veya prosdürlerle uğraşacak hali de morali de zamanı da yok. Bankalarımızı BDDK’nin düzenlemesini dikkate alarak deprem bölgesindeki tüccarın kredi borcunu başvurusuz, koşulsuz, şartsız ve faizsiz olarak erteleme yönünde insiyatif almaya davet ediyorum.
Bankalarımızın bu yaklaşımı toplumsal dayanışmanın en güzel yansıması olur. Bu vesileyle deprem nedeniyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza allah’ta rahmet, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır, yararlılara acil şifalar diliyorum.”