Asya piyasaları wall street’teki satış dalgasının etkilerine hazırlanıyor.

Asya piyasaları artan tahvil faizleri, kurumsal endişeler ve enflasyonist baskılar da dahil olmak üzere wall street’i tedirgin eden faktörlerin bir araya gelmesine tepki olarak çarşamba günü potansiyel olarak zorlu bir seansa hazırlanıyor.
Salı günü 10 yıllık ABD hazine tahvili getirisi yılın zirvesi olan %4,40’a ulaşırken brent ham petrol fiyatları varil başına 89 dolara ulaştı. işlem gören tesla üç aylık teslimatların neredeyse dört yıldır ilk kez düştüğünü açıklamasının ardından hisselerinin %5 düştüğünü gördü.
ABD’nin ana hisse senedi endeksleri %0,7 ile %1,0 arasında değişen düşüşler yaşarken S&P 500 bir ay içindeki en önemli düşüşünü yaşadı. Wall street’in artan getiriler karşısında gösterdiği dirence ve tahvil piyasasında tahvil kanunsuzları tartışmalarının yeniden gündeme gelmesine rağmen ABD piyasalarındaki bu aşağı yönlü hareketin çarşamba günü asya’ya gölge düşürmesi bekleniyor.
Asya’daki yatırımcılar dolar karşısında 152,00 seviyesine yakın seyreden ve zor durumdaki yeni desteklemek için japon yetkililerin döviz piyasasına olası müdahalalerine ilişkin endişelerle temkinli davranmaya devam ediyor.
Offshore yuan da merkez bankasının günlük sabitleme oranı etrafındaki %2’lik bandın üzerine çıkmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Bu döviz hareketleri ABD hazine bakanı janet yellen’in haftanın ilerleyen günlerinde pekin’deki yetkililere görüşmek üzere çin’in yeniden ziyaret etmeye hazırlandığı bir döneme denk geliyor.
Çin’in resmi olmayan caixin hizmetler pmı verilerinin çarşamba günü açıklanacak olması, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin ivmesi konusunda iyimserliğe yol açan bir dizi PMI raporunu tamamlıyor.
Yine de bu olumlu ekonomik veriler güçlü ABD imalat PMI’ları ile birlikte küresel tahvil getirilerindeki yükselişe katkıda bulunarak hisse senetleri üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu ve piyasaların iyi haber kötü haberdir aşamasında olabileceğine işaret etti. işlem gören Alibaba salı günü şirketin mart ayında sona eren çeyrekte 4,8 milyar dolarlık hisse geri alımı gerçekleştirdiğini ve bunun ikinci en büyük çeyreklik geri alımı olduğunu bildirmesinin ardından yatırımcılar için bir başka odak noktası oldu. Alibaba’nın hong kong’da işlem gören hisseleri %1 oranında yükselirken ABD’de işlem gören hisseleri %0,7 oranında düştü.