Asya piyasaları powell’ın açıklamaları ve gerileyen dolarla teselli buluyor.

Asya piyasalarının ABD Merkez Bankası Başkanı jerome powell’ın son açıklamaları ve ABD hazine bakanı janet yellen’ın çin ziyareti öncesinde küresel tahvil satışlarının duraklaması ve doların zayıflamasının ardından perşembe günü bir miktar soluklanması bekleniyor. Powell çarşamba günü federal rezerv’in faiz oranlarını düşürmek için acele etmediğini öne sürerek son zamanlarda görülen yüksek enflasyon değerlerinin geçici bir dalgalanmadan daha fazlası olup olmadığını belirlemek için “çok erken” olduğunu belirtti.
Bu duruş ABD’deki faiz indirimi beklentilerinin azalmasından etkilenen küresel tahvil ve hisse senedi piyasalarındaki baskısının bir miktar hafifletmesine yardımcı oldu. Piyasalar daha önce haziran ayı gibi erken bir tarihte bir faiz indirimi ve yıl boyunca toplam 75 baz puanlık bir gevşeme bekliyordu. Ancak powell’ın açıklamaları bu beklentilerin yeniden değerlendirilmesine yol açtı.
Dolar son bir ayın en önemli düşüşünü yaşadı ve bu da asya hisse senetlerinin önceki gün yaşadığı kayıpları telafi etmesine yardımcı olacak. ABD’de hizmet sektörü fiyat baskıları da geçen ay önemli bir düşüş göstererek olumlu görünüme katkıda bulundu. Çin’de ABD hazine bakanı janet yellen’ın gelişi, sıkı karantina önlemlerinin sona ermesinin ardından çin ekonomisinin toparlanmaya başladığına dair işaretlerle aynı zamana denk geldi. Mart ayına ilişkin caixin S&P global hizmet satın alma yöneticileri endeksi PMI büyümeyi daralmadan ayıran 50 puanlık eşiğin üzerindeki 15. ay büyümesine işaret ederek genişlemenin devam ettiğini gösterdi. Çin’de devam eden toparlanma küresel emtia fiyatlarındaki artışı da destekliyor. Çarşamba günü petrol fiyatları varil başına 89 dolara yaklaştı, bakır 13 ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve altın son 35 işlem gününde %15 artarak yeni bir rekor kırdı.
Çarşamba günü tayvan’ı vuran ve son 25 yılın en büyüğü olan 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından yatırımcılar temkinli davranmaya devam ediyor. Deprem hisseleri %0,9 oranında düşen büyük bir küresel çip üreticisi olan TSMC’ye ait bazı tesislerin boşaltılmasında yol açtı. Operasyonlar o zamandan beri yeniden başladı.