Asya piyasaları haftaya iyimser bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor.

Asya piyasaları geçtiğimiz cuma günü wall street’te yaşanan ve ABD’deki güçlü istihdam artışı rakamlarının ardından gelen yükselişin ardından pazartesi gününe iyimser bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor. Yatırımcılar önemli yerel ekonomik veriler ve politika kararlarıyla dolu bir haftaya hazırlanıyor. Pazartesi günü ticaret ve cari hesap rakamlarını açıklayacak olan japonya’nın yanı sıra Malezya’nın sanayi üretimi verileri ve filipinler’in faiz oranı kararı üzerinde durulacak.
Geçtiğimiz cuma günü %2’lik düşüşle sınırlanan %3,4’lük düşüşle aralık 2022’den bu yana en kötü haftalık düşüşünü yaşayan japonya nikkei 225 toparlanmaya çalışıyor. Yen’deki hareketlerin ve tokyo’nun olası piyasa müdahalelerinin japonya borsasını etkilemesi bekleniyor.
Tahvil faizlerindeki yükselişe petrol fiyatlarının haftalık %4 artışla varil başına 92 dolara yaklaşmasına ve ABD’de faiz indirimi beklentilerinin azalmasına rağmen, ABD’de risk iştahındaki artış dikkat çekiciydi. Jeopolitik gerilimler de tırmanışa geçerek altın fiyatlarını cuma günü ons başına 2,330 dolar gibi rekor bir seviyeye taşıdı.
Wall street’deki olumlu havanın hafta başında asya piyasalarına da yansıyıp yansımayacağı merak konusu. Göstergeler hisse senedi piyasalarının son zamanların en yüksek seviyelerinden geri çekilmek yerine bir konsoldiasyon aşamasına girebileceğine işaret ediyor. S&P 500 ve MSCI dünya endeksleri artan tahvil getirileri nedeniyle son üç ayın en önemli haftalık kayıplarını yaşadı. Ancak kayıplar %0,8’in altında kalarak mütevazı düzeyde kaldı. MSCI japonya dışı asya endeksi çin’den gelen ekonomik rakamların iyileşmesiyle haftayı neredeyse değişmeden kapatarak direnç gösterdi. Çin bu hafta kredi, ticaret ve enflasyon verileri de dahil olmak üzere bir dizi önemli gösterge açıklayacak.
Bu piyasa hareketlerinin arka planında ABD hazine bakanı janet yellen dört günlük çin ziyaretini tamamladı. Yellen ve çin başbakan yardımcısı he lifeng ABD’nin çin’in üretim fazlasına ilişkin endişelerini ele alarak dengeli ekonomik büyüme konusunda görüşmeler başlatma konusunda anlaştı.
Yellen ayrıca başbakan Li qiang’a ikili ilişkilerin istikrara kavuştuğunu ve zorlu görüşmelere izin verdiğini iletti.
Bangko sentral ng philipans’ın BSP pazartesi günkü toplantısında temel politika faizini %6,50’de tutarak üst üste dördüncü kez sabit tutması bekleniyor. Bu karar enflasyonun şubat ayında %3,4’e yükselerek son beş ayın ilk artışını kaydetmesinin ardından geldi ve merkez bankası görünüme ilişkin risklerin yukarı yönlü olduğunu belirtti. Bazı ekonomistler önümüzdeki aylarda bir faiz indirimi öngörürken, BSP’nin tutumu FED gibi diğer büyük merkez bankalarına kıyasla daha temkinli bir yaklaşıma işaret ediyor.