Asya hisseleri nikkei’nin sıçraması öncülüğünde yükselirken yen düştü.

Bugün küresel piyasalarda japon yeni ABD doları hariç olmak üzere başlıca para birimlerinin çoğu karşısında önemli bir düşüş yaşadı. Bu değişim nikkei endeksinin %1,6’lık bir artışla Asya hisselerini yukarı çektiği bir döneme denk geldi. Yen’in zayıflığı japon para birimine göre 16 yılın en yüksek seviyesine ulaşan kanada doları karşısında özellikle dikkat çekiciydi. Bu hareket kısmen petrol fiyatlarındaki sürekli artışa bağlandı. Emtia piyasası da çin’in otomobil endüstrisini canlandırmayı amaçlayan politikalarından potansiyel olarak etkilenen bakırın 13 ayın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla kayda değer eğilimlere tanık oldu. Bu politikalar arasında takasların teşvik edilmesi ve özellikle elektrikli araçlarda önemli ölçüde bakır kullanılan bir sektör olan yeni araba alımlarında asgari peşinatların kaldırılması yer alıyor. Altın fiyatları yeni bir rekor kırarak ons başına 2.300 doları aştı. Altındaki artışın 2.072 dolar direnç seviyesinin üzerine çıkılmasının ardından momentum fonları ve emtia ticaret danışmanlarının alımlarından kaynaklandığı düşünülüyor.
Yatırımcılar dünya çapında hükümetler tarafından ihraç edilen artan borçlara ilişkin endişeler nedeniyle sınırlı miktarda varlıklara yöneliyor. Bu duygu teorik olarak arzı sınırlı olan bitcoin gibi kripto para birimlerine olan ilgiyi de canlandırdı.
Petrol fiyatlarında devam eden yükseliş enflasyonist baskıları arttırabileceği ve tüketiciler üzerinde bir vergi gibi hareket edebileceği için merkez bankaları için potansiyel zorluklar oluşturmaktadır. Petrol ihraç eden ülkeler örgütü ve müttefikleri çarşamba günü günlük 2.2 milyon varillik gönüllü üretim kesintilerini en azından haziran sonuna kadar sürdürme kararı aldı. Bu piyasa hareketlerinin ortasında federal rezerv ekonomik manzarayı yönlendiriyor. Bu hafta ISM imalat anketi ödenen fiyatlarda bir artışa işaret ederken hizmet anketinde bir düşüş kaydedildi. Fed başkanı jerome powell ekonomik verilerin beklentilerle uyumlu olması halinde faiz indirimlerinin ufukta olduğunu yineledi. Bugün yedi FED yetkilisinin konuşma yapması ve faiz oranlarına ilişkin bakış açılarını sunması planlanıyor.