Asya hisseleri jeopolitik gerilimlerin etkisiyle gerilerken petrol tırmanıyor.

Asya borsaları cuma günü, federal rezerv yetkililerinin şahin yorumları ve artan jeopolitik gerilimlerden etkilenen yatırımcı duyarlılığı nedeniyle düşüş yaşarken petrol fiyatları orta doğu’daki potansiyel arz kesintilerine ilişkin endişeler nedeniyle yükseldi. Brent vadeli petrol kontratları bir önceki yılın ekim ayından bu yana görülmemiş bir fiyat noktası olan varil başına 90 doların üzerinde kaldı.
Orta doğu’daki durum israil’in hafta başında şam’da iranlı generallerin ölümüne karıştığından şüphelenmesinden ardından olası misillemeye hazırlanmasıyla yoğunlaştı.
İsrail başbakanı benjamin netanyahu sert bir açıklama yaparak israil’in her türlü tehdide karşılık vereceğini belirtti. Netanyahu ile daha sonra görüşen ABD başkanı joe biden israil’in gazze’deki eylemleri bağlamında yardım çalışanlarının ve sivillerinin korunmasının önemini vurguladı. National avustralia bank israil ve iran arasındaki gerilimin petrol fiyatlarında yol açtığı artış nedeniyle artan endişelere dikkat çekerek orta doğu’da çatışmaların tırmanması riskinin arttığını belirtti.
MSCI’nın japonya dışındaki en geniş asya pasifik hisse senedi endeksi riskten kaçınma eğiliminin piyasayı etkisi altına almasıyla Wall street’teki düşüşü yansıtarak %0,5 oranında geriledi. Endeks haftayı genel olarak en az değişimle tamamlamaya hazırlanıyordu. Çin’deki resmi tatil nedeniyle işlem hacimleri normalden daha düşüktü.
tokyo’daki nikkei kısmen güçlenen yen ve japonya’da daha fazla faiz artırımı beklentisi nedeniyle %2’nin üzerinde bir düşüş kaydetti. hong kong’daki hang seng endeksi %0,23 oranında geriledi.
Piyasa katılımcıları cuma günkü açıklanacak olan ve federal rezerv’in faiz oranı kararlarına ilişkin tahminleri etkilemesi beklenen ABD tarım dışı istihdam raporunu beklemeyi tercih ederek temkinli davrandı. ABD hizmet sektöründeki yavaşlama ve FED başkanı jerome powell’ın yorumları faiz indirimlerinin bu yıl başlayabileceğine işaret etse de son ABD ekonomik verileri fed’in olası faiz indirimlerinin hızı ve kapsamı konusunda şüphe uyandırdı.
Ancak aralarında minneapolis fed başkanı neel kashkari ve richmond fed başkanı thomas barkin’in de bulunduğu bazı fed yetkilileri ABD ekonomisinin dayanıklılığına atıfta bulunarak gevşeme ihtiyacı konusunda daha muhafazakar görüşler dile getirdi. Chicago fed başkanı austan goldsbee ise konut fiyatlarındaki baskıları önemli bir enflasyon endişesi olarak vurgulamıştır. RBC capital markets, Fed yetkililerinin görüşlerinin farklılık göstermesine rağmen, Fed’in politika yönünün büyük ölçüde verilere bağlı olduğu ve faiz indirimlerini düşünmeden önce enflasyondaki düşüşün devam ettiğine dair güvenin gerekli olduğu konusunda fikir birliği olduğuna dikkat çekti.