Asya hisseleri faiz artırımı endişesiyle düşerken dolar yükseliyor.

Asya borsaları, Wall street’teki düşüşün ardından, ABD’de süregelen enflasyonun federal rezerv’in bu yıl faiz indirimine gideceğine dair umutları azaltmasıyla bugün geriledi. Enflasyon verilerinin güçlenmesi doları yen karşısında 34 yılın zirvesine taşıdı.
MSCI’nın japonya dışındaki asya pasifik hisselerinden oluşan en geniş endeksi %0,7 gerilerken japonya’nın nikkei endeksi %0,8 düşüş kaydetti. Çin’in mavi çipleri ve hong kong’un hang seng endeksi de çin’in mart ayında %0,1’lik beklenenden daha düşük bir tüketici fiyat artışı bildirmesinin ardından sırasıyla %0,4 ve %1,1’lik düşüşler yaşadı. ABD’de çekirdek tüfe’nin %0,3’lük beklentiye karşılık %0,4 artması FED’in haziran ayında faiz indirimine gitme ihtimalinin azalmasına neden oldu. Principial assest management’ın baş küresel stratejisti seema shah istikrarlı yüksek enflasyon değerlerinin temmuz ayında bir faiz indirimini bile ihtimal dışı bırakabileceğini belirtti.
Federal rezerv’in toplantı tutanakları enflasyonun potansiyel olarak duraklamasına ilişkin endişeleri yansıttı ve bazı yetkililer mevcut politika faizinin yeterince kısıtlayıcı olmayabileceğini öne sürdü.
FED’in gevşemesine yönelik piyasa beklentilerini değişmiş, eylül ayında faiz indirimine gidilmesi olasılığı artmış ve yıl için öngörülen toplam gevşeme 42 baz puana düşererek FED tarafından öngörülen 75 baz puanın altına inmiştir.
Yatırımcılar şimdi ABD üretici fiyatları verilerine ve faizlerin sabit kalmasının beklendiği avrupa merkez bankası’nın politika toplantısına bakıyor ancak haziran ay faiz indirimi beklentileri odak noktasında olacak. Kanada merkez bankası faiz oranını sabit tuttu, ancak enflasyon yavaşlamaya devam ederse haziran ayında bir indirim mümkün.
Döviz piyasalarında dolar başlıca rakipleri karşısında beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve yen karşısında 34 yılın en yüksek seviyesine yükseldi, bu da japonya’nın en üst düzey döviz diplomatı masato kanda’nın piyasaları satışlarını genişletti ve avustralya ve japonya devlet tahvilli getirileri sırasıyla şubat ve kasım aylarından bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı. ABD hazine tahvil getirileri bugün sabit kaldı ve on yıllık tahvil getirisi gece boyunca önemli bir artış gösterdikten sonra yatay seyretti.
Emtia piyasalarında petrol fiyatları, israil’in gazze’ye düzenlediği saldırının ateşkes görüşmelerine ilişkin endişeleri artırmasının ardından kazançlarını korudu. Brent ham petrolü varil başına 90 dolara yükselirken ABD ham petrolü hafif bir artışla 86 dolar da kaldı. Altın fiyatları da güçlü ABD dolarının baskısına rağmen mütevazı bir artışla ons başına 2.338 dolara yükseldi.