Arz endişelerini brent petrolün fiyatını yükseltti.

Dün 83,14 dolara kadar yükselen brent petrolün varil fiyatı günü 82,04 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09:36 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,34 artarak 82,32 dolar oldu. Aynı dakikalarda batı teksas türü WTI ham petrolün varili 78,46 dolardan alıcı buldu. Fiyatların yükselişinde petrol ihraç edilen ülkeler örgütü opec ve opec dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu üyesi ülkelerin üretim kesintilerini haziran sonuna kadar uzatacaklarını açıklaması nedeniyle artan arz endişelerini etkili oldu.
OPEC tarafından pazar günü yapılan açıklamada, suudi arabistan ve rusya’nın başı çektiği bazı üye ülkelerin üretim kesintilerinin haziran sonunda yeniden değerlendirebileceği ve piyasa koşullarına göre kademeli olarak azaltılabileceği duyurulmuştu. Öte yandan dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’nin ticari ham petrol stoklarındaki artış öngörüsü ise ülkede talebin zayıf seyrettiği algısını güçlendirerek fiyatların yükselişini kısıtlıyor.
Amerikan petrol enstitüsü API ABD’nin ticari ham petrol stoklarının geçen hafta bir önceki haftaya göre 423 bin varil artacağını öngördü. Piyasa beklentisi stokların 2 milyon 600 bin varil artacağı yönünde.
ABD Enerji enformasyon idaresi EIA resmi petrol stok verilerini bugün açıklayacak. Stoklarda artışa işaret edilmesi durumunda petrol fiyatlarının düşüş eğiliminde olması bekleniyor. ABD merkez bankasının FED faiz indirim zamanlamasına ilişkin belirsizlik devam ederken, yatırımcılar bugün ABD merkez bankası FED yapacağı Jerome powell’ın kongre’de yapacağı sunum ile ülkede açıklanacak ABD özel sektör istihdam verilerine odaklandı.
Yatırımcıların odağında ayrıca bugün dünyanın en büyük petrol ithalatçısı ve ikinci en büyük potrol tüketicisi çin’in ekonomi yönetiminin açıklanacağı ekonomiyi destekleyici yeni teşvik paketleri bulunuyor.
Yemen’deki iran destekli husiler’ın kızıldeniz’de gerilimi artıran saldırıları ve ABD ve Bazı AB ülkelerinin karşı adımları petrol fiyatlarında yükseltici etki yaratmaya devam ederken, israil filistin çatışmalarının sona ermesine ilişkin haber akışı fiyatların yukarı yönlü hareketlerini kısıtlıyor.