Aracı kurum seçerken ve hesap açarken nelere dikkat edilmeli.

SPK yatırımcılara yönelik olarak yeni bir web sitesi hazırladı. Yatırımcıların bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla hazırlanan yeni web sitesi yayın hayatına başladı.
Söz konusu internet sitesi hazırlanırken yatırımcılara piyasalar hakkında özel bilgi desteği verilmesi amaçlandı. Bu çerçevede yatırım araçları, yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken konular, yatırımcı olarak sahip oldukları haklar ve izinsiz halka arz ve sermaye piyasası faaliyetleri hakkında bilgilendirmeleri hedefleniyor. Sitede ayrıca hesapla araçları yardımıyla yatırımcıların basit borç, sermaye artırımı gibi hesaplamalarını kendilerinin yapabilmesi sağlanıyor. Bunlar dışında yatırımcıları bilgilendirmek amacıyla konuyla ilgili uzman kişilerce kaleme alınan bazı makalelere yer verildi. Aşağıda yayınlanan makalelerden iki tanesini bulabilirsiniz. Diğer makaleler için yatirimyapiyorum.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
Çalışacağım aracı kurumu nasıl seçeceğim ?
Aracı kurumlar, her bir faaliyet için kurul’dan yetki belgesi almış olması kaydıyla, menkul kıymet alım satımının yanı sıra, yine ücret karşılığı olmak üzere repo/ters-repo, yatırım danışmanlığı, portföy yöneticiliği, kredili menkul kıymet, açığa satış işlemleri ve menkul kıymet ödünç alma ve verme işlemleri ile halka arzlarda aracılık işlemleri yapabilmektedirler. Aracı kurumlar, şube ve irtibat bürosu açabilmekte veya bankalarla acentelik sözleşmesi imzalayarak banka şubelerini acente olarak kullanabilmektedir. Eğer bir aracı kurum şubesine, irtibat bürosuna ya da acente bankaya başvurmuşsanız, hangi aracı kuruma bağlı olarak çalıştığını öğreniniz.
Menkul kıymet aldığınız veya sattığınız zaman aracı kurumlara bir komisyon ödemek zorundasınız.
Aracı kurumlarda hisse alım satım işlemlerinde müşterilerden tahsil edecekleri aracılık komisyonlarda alt ve üst sınır uygulamasına son verilmiştir. Aracılık komisyonu sermaye piyasa kurulu’nun 14.10.1995 tarih ve 40/1243 sayılı karar ile 1 ocak 2006 tarihinden itibaren aracı kurum ve müşteri arasında serbest olarak belirlenmektedir. Diğer taraftan, yatırım danışmanlığı veya portföy yönetimi hizmetlerinden talebi halinde, bu hizmetler için de yine taraflarca belirlenecek ayrı bir ücret söz konusu olacaktır.