American express kartını kapat, 300 dolar kazan.

Krizin etkileri tüm dünyayı sarsarken ancak “ülkemizi teğet geçerken” tüketici finansmanı ilgili faaliyet gösteren henüz batmamış büyük küçük bütün şirketler muhafazakar yani karlarını muhafaza veya kayıpları minimize edecek önlemler almaya devam ediyor. Türkiye’deki uygulamaların aksine, bunu yaparken müşteri memnuniyeti sağlamak açısından çok ilginç yöntemlere başvuruyorlar.
Kartını kapat, 300 dolar kazan kampanyası
Kredi kartı alanında faaliyet gösteren american express AMEX şirketi son dönemlerde bu tür ilginç yöntemlere başvuran şirketlerden biri.
American express, bazı müşterilerine kredi kartlarını kapatmaları için 300 dolar önermeye başladı. American express basın sözcüsü molly faust “çok yüksek bakiye taşıyan ve düşük aktivasyonu olan ” belirli sayıda müşteriye konuyla ilgili teklif yapıldığını açıkladı. Eğer böyle bir teklif almadıysanız, kendiniz başvurup bu teklife dahil edilmeyi istemeniz mümkün değil. Faust bu gönüllü kampanyayı kredi profili riskli olan müşterileri kontrol altına almak olarak tanımladı. “Bu şu demek, bu kredi kartı sahiplerinin tek bir hesapları var ve kredi limitlerini geçerek sadece asgari ödeme tutarını yatırıyorlar, bunun bu şekilde devam edeceğini düşünüyoruz.”
Kampanyaya katılmak isteyen müşteriler 28 şubat’a kadar teklifi kabul edip iki ay içerisinde borçlarını kapatmalılar. Bu yapıldığı takdirde american express bu müşterilere 300 dolar değerinde bir hediye çeki gönderiyor olacak. Teklifi kabul eden ancak 30 nisan’a kadar borcunu kapatmayan müşterilerin ise hesapları kapatılacak ve bu müşteriler 300 dolarlık bonustan yararlanamayacak.
Borçlu çok, borç vermek isteyen yok.
Günümüzde yeni müşteri olsunlar diye insanlara para veya para karşılığı ödüller teklif eden bir çok kampanya ile karşılaşıyoruz. Ancak “alın bu parayı kapatın bizdeki hesabınızı” türü bir kampanya ile ilk defa karşılaşıyoruz. Peki nedir bunun ardında yatan sebepler?
Aslında çok basit. Kasım 2008 öncesine kadar amex, mevduat bankacılığı yapma yetkisi bulunmayan sadece kredi kartı hizmeti veren bir finansal kurumdu. 10 kasım 2008 tarihi ile AMEX mevduat bankacılığı yapma yetkisini aldı ve böylelikle hükümet tarafından hazırlanan yardım paketinden yararlanma hakkını da otomatik olarak kazanmış oldu. Kredi kartı hizmeti veren tüm şirketler gibi american express şirketinin de ana faaliyet alanı kredi kartı müşterilerinin harcamalarını fonlama imkanı sağlamak olarak tanımlanabilir. Kriz öncesine kadar mevduat bankacılığı yapmayan American express, ülkenin en büyük kredi kartı hizmeti veren şirketlerinden biri olmasına rağmen müşterilerinin harcamalarından doğan tutarları fonlamak için gerekli olan kaynakları menkul kıymetleştirmeye başvurarak sağlıyordu. Yani şirket, faaliyetlerinden kaynaklanan geleceğe yönelik alacak ve gelirlerine dayanan tahviller çıkartıp,bu tahviller aracılığı ile elde edilen kaynaklar ile değirmeni döndürüyordu.