Altını yastık altından çıkarmanın zamanı.

Altın tarih boyunca güvenli bir yatırım ve tasarruf aracı olarak kullanılagelmiştir. Türkiye’de genellikle düğünlerde takılan altınlar, ev hanımlarının takıları ve günlerde toplanan çeyrek altınlardan oluşan ürünler çoğunlukla “yastık altı” şeklinde tabir edilen çeşitli yerlerde muhafaza edilir. Altını fiziken elde tutmanın en önemli sakıncası hırsızlıktır. O nedenle insanlar altını nereye koyacaklarını bilemezler ve enteresan teknikler geliştirebilirler. Örneğin ben çocukken annem tatile çıkmadan önce altınları bir poşete koyup çengelli iğne ile perdeye asardm. Bununla birlikte altının gramajının az, düşük ayarlı ya da eski tarihli olması gibi sakıncaları da olabilir. Ayrıca evde tutmalarının birçok sebebi var elbette. Öncelikle altın, fiziki olarak ellerinde olduğunda insanlara güven veriyor. Bir de gösteriş amaçlı da kullanılıyor. Bu işin psikolojik yanı fakat bunun bir de kültürel boyutu var. Bankalarda para veya kıymetli eşya bulundurma alışkanlığının ülkemize yeteri kadar yerleşmiş değil. Bu da bankalara olan güvenin azlığından olabilir.
Yastık altına alternatifler
Yastık altına ilk alternatif bankada kasa kiralamak. Bu yöntem evde tutmaktan her zaman daha güvenlidir. Fakat kasa hizmeti için bankaya yıllık bir tutar ödemeniz gerekir. Bu tutar bankaya göre değişmekle birlikte yıllık yaklaşık 60-80 TL civarıdır. Buna ek olarak yine fiziki alım satım işlemleriyle uğraşmak gerekir.
İkinci ve en iyi alternatif de bir bankada altın hesabı açtırmaktır. Altın hesabı açmanın döviz hesabı açmaktan bir farkı yok. Bunda aynı döviz alır gibi gram bazında altın alabiliyor ve satabiliyorsunuz. Bazı bankalar hesap işletim ücreti bile almıyor. Altın hesabı açmanın faydaları şunlar:
Altının çalınma riski yok. Altın hesapları 50.000 TL’lik mevduat sigortası kapsamı dahildir. Altının gramajının az olması, düşük ayarlı ya da eski tarihli olması gibi durumlarla karşılaşmazsanız.
Ayrıca işçilik maliyeti ödemeniz gerekmez. Alım satımda kuyumculardaki kadar fiyat farkı olmaz. Fiziken elde tutmaya gore daha kolay ve esnek alım satım yapabilirsiniz.
İnternet ve telefon bankacılığını kullanarak işlem yapabilirsiniz.