Altın ve merkez bankaları.

Bazı okuyucularımız bize katılmayabilirler ama eskiden dünyanın dönmesine sebep olacak kadar kudretli bir para birimi olan doların önümüzdeki bir iki sene o kadar kudretli günler yaşayacağına inanmıyoruz. Bunun ardındaki en büyük sebep amerikan hükümeti’nin şu sıralar olduğu diğer para birimleri karşısında güçlü olmasından çok daha zayıf bir seyir izlemesine ihtiyacı olması. Bu şekilde amerikan ürün ve servislerini tedarik etmek dünya çapında daha ucuzlayarak, bu da bu ürün ve hizmetlerin gördüğü talebi arttıracak. Üstelik amerikan doları’nın ortada bıraktığı tahtın bir talibi olan bir para birimi de yok, dolayısı ile tek güvenli liman altın gibi gözüküyor. Hal böyleyken altının gerilemesi ihtimali olduğunu düşünmüyoruz.
Altına merkez bankaları seviyesinde de gizli bir talep devam ediyor. Durum böyleyken dünya üzerinde dış ticarette zirveye oynayan ve rezervleri amerikan doları ağırlıklı bulunan çin gibi ülkelerin üretim için hammadde ihtiyaçları her geçen gün artıyor. Artan hammadde ihtiyacı fiyatların da artmasına sebep oluyor. Bu fiyat artışına en dirençli enstruman ise altın. Dolayısıyla çin ve brezilya gibi ülkelerin dolar düşük kaldıkça altına yöneleceğini bu nedenle altın fiyatlarında büyük gerilemeler olmayacağını bekliyoruz. Altın fiyatlarındaki artışlar da emtia fiyatlarındaki talepten kaynaklanan artışlara paralel olarak yaşanacaktır. Yani yakın tarihte altında ilk hedef 1200 dolar ons gibi görünüyor.
Geçtiğimiz haftayı 1139 dolar seviyesinden kapatan altın pazartesi günü asya piyasası açılışında hızlı bir yükseliş ile yüreğimizi hoplattı diyebiliriz. Global kriz içerisinde ekonomisi en hızlı büyüyen ülke çin’in ihracatta almanya’yı geride bıraktığına dair haberlerin ardından çin’in yıllık ihracatı 1.2 trilyon dolar oldu. dolar değer kaybederken emtialar ile beraber değerli metaller de haftaya hızlı bir yükseliş ile başladı. Altın pazartesi sabahı 1140 dolar seviyesindeki direncini kırarak 1157 dolar seviyesine kadar yükseldi. Takip eden gün ise çin merkez bankası, bu haberin ardından büyümeyi frenleyerek daha kontrol edilebilir bir manevrasının ardından altın fiyatları tekrar 1136 dolarlara geriledi. Belki çin krizi gelişmiş ülkelerden önce atlatmamak için vites küçültüyor, çünkü milyarlarca çinli tam kapasite üretmeye başladı mı dünyada herşeyin fiyatı artar ve çin merkez bankası’nın rezervleri dolar ağırlıklı yapısı nedeniyle buna hazır değil. Olaya tamamen irrasyonel yaklaşıyor olabiliriz ama çin merkez bankası’nın toplu bir altın alımı yapacağına dair bir inancımız var.