Altın ve döviz alım satımı.

Altın da dövizin izinde
Türkiye’de internet bankacılığının yaygın olmadığı dönemleri haıtrlarsanız döviz alım satım işlemlerinin büyük bir kısmı döviz büroları üzerinden gerçekleşiyordu. ve alım satım üzerindeki ciddi farklar nedeniyle günlük işlemlerden ciddi paralar kazanılıyordu. Derken bankalar internet üzerinden döviz alım satım işlemlerine başladılar ve döviz alış satış fiyatlarında farkın bankalarda daha az olması ve internet şubesi üzerinden işlem kolaylığı nedeniyle döviz bürolarının kar marjları düşerek azalmaya başladı. Bunu süpermarketlerin mahalle bakallarının varlığını tehdit etmesine benzetebiliriz.
Altın gümüş gibi değerli metallerin ve diğer ticareti yapılan emtiaların alım satımlarının da bankalar gibi sıkı kontrol altında tutulan kurumlar aracılığı ile yapılmasının en büyük faydası bireysel yatırımcının mağduriyetinin veya aldatılmasının gerçekleştirdiği durumların azalması ve haklarının yasal bir zemine dayanmasıdır.
Bundan 3 sene öncesine göre günümüzde altına yatırım yapmak isteyen türk yatırımcısının elinde birden fazla alternatif var. Türk bankaları bireysel tüketicilere altın bankacılığı hizmeti vermeye başladı. Borsa yatırım fonları sayesinde gün içinde altın üzerinde seri hareketler yaparak para kazanmak mümkün. Ama konuyu çok uzatmamak adına buna başka bir yazımızda değineceğiz.
Son söz
Kıymetli metal olarak altın fırsatlar açısından çok sığ sularda seyrediyor. Bu seviyelerde altına girmek, hiç girmemiş tüketiciler için kayıplara bile sebep olabilir. İlla da altında faaliyet göstermek isteyen tüketiciler varsa, sınırlı bir tutarla sınırlı bir getiri hedefleyerek aylık mevduat veya hazine bonosu getirisinin biraz üstü altın piyasasında faaliyet gösterebilirler. Ancak bu hareketler için çeyrek, yarım veya tam altın gibi faaliyet gösterebilirler. ziynetler yerine altın bankacılığı veren bankalar üzerinden, altın borsa yatırım fonları veya gerçekten riski sevenler varsa VOB vadeli işlemler ve opsiyon borsası aracılığı ile altın kontratları aracılığı ile işlem yapmak yapmak daha mantıklı olacaktır.