Altın hesabı başvurusu.

Altın fiyatlarındaki dalgalanmalar büyük getiri potansiyelleri sağlayabiliyor. Ancak bu potansiyele ulaşmak sadece altını standart olarak kolayca alıp satabilirsiniz mümkün. Bu da altın hesapları veya altın fonlarıyla mümkün olacaktır. Elinize para geçtiğinde çeyrek altın alıp kenara atmak ise bir yatırımdan çok birikim yapmak olarak değerlendirilir. Zira kuyumcular altın fiyatlarında büyük sıçramalar olmadıkça size alım satım yapmak suretiyle bir getiri imkanı nadiren sağlarlar. Bu yüzden faiz dışı bir getiri hedefleyenler için altını fiziksel olarak alıp saklamak yerine altın hesabı açtırmanın avantajlarını birkez daha sıralamak istiyoruz:
Altın mevduatı alım satım işlemlerinde kolaylık sağlar çünkü altın mevduat hesabı sunan hemen her banka müşterilerine internet şubesi üzerinden alım satım imkanı tanıyor. Tek yapmanız gereken öncesinde bir şubeye gidip gerekli sözleşmeleri imzalayarak hesap açtırmak ve internet hesabınıza tanımlatmak.
Altınlarınızın çalınma ve kaybolma riskini ortadan kalkar, zira altın sizin adınıza banka nezdinde saklanır. Evinizde, yastık altında veya kasanızda sakladığınız altınlardan daha güvencede olduğu kesin. Üstelik altın hesapları da mevduat sigortası kapsamındadır. alım-satım esnasında işçilik adı altında kuyumculara harç ödemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca alım satım fiyatı arasındaki farkın düşük olması, altın alıp satımı yapmak suretiyle birikimin yanında ek getiri sağlama imkanı verir.
Tamamen uluslararası bir standart vardır. Kuyumcuda fiziksel altın alım satımında karşılabileceğiniz eski tarihli veya düşük ayarlı, çakma altın ile karşılaşma gibi sorunları ortadan kaldırır.
Altını fiziksel olarak satın almayı tercih edenler için en ucuz çözüm çeyrek altın olduğunu varsayarsak, bugün için en az çeyrek altın satış fiyatı olan 101 TL gerekecektir. Ancak altın mevduat hesabınız varsa bankanız aracılığıyla en az 1 gram olmak üzere 58 liralık altın alıp kenara koyabilirsiniz. Yani 50 liranı altın hesabı sunan bankalara bir göz atalım.
Denizbank altın hesabı
Denizbank altın hesap sayesinde, TL ve diğer döviz cinslerinde altın alım-satımı yapabilirsiniz.
Altın hesabınız aracılığı ile gerçekleştirdiğiniz alış ve satış işlemlerinde, minimum işlem limiti 10 gram. Altın işlemlerinde, minimum 10 gr ve üzeri 2 gr katları şeklinde işlem yapılabiliyor. İşlemler 24 ayar saflık oranı baz alınarak 1000 oranı ile yapılabiliyor. Altın hesap’a faiz işletilmiyor. Başvuru denizbank şubelerinden yapılıyor.
Garanti Bankası vadesiz altın hesabı
Garanti Bankası birikimlerini altında değerlendirmek ve güvenli bir şekilde gram ve santigram bazında altın almak isteyenlere vadesiz altın hesabı sunuyor. Vadesiz altın hesabı ile altın alım-satım işlemlerinizi vadesiz TL veya USD hesaplarınız aracılığıyla gerçekleştirebiliyorsunuz. Vadesiz altın hesabı’nıza internet şubesi’nden Garanti paramatiklerden, 4440333 alo garanti’den ve Garanti Şubelerinden ulaşabilirsiniz.
Vadesiz altın hesabı açma işlemini internet şubesi hesaplar menüsü hesap açılışları adımından ya da 4440333 alo garanti’den yapabilirsiniz.