Altın fiyatları neden rekor seviyelerde.

İçinde bulunduğumuz 2009 yılı değerli metallerden altın için altın bir yıl oldu diyebiliriz.
Türk kültüründe takı olarak etkin bir tasarruf aracı olarak yer alan altının yıl içinde 1000 doları ilk zorladığı dönemlerde yatırım maliyeti olarak yüksek olduğunun altını çizdiğimiz yazılarımızı sizlerle paylaşmıştık.
Geçen zaman içerisinde altının uluslararası fiyatı kısa bir süre de olsa 900 doların aşağısına gerilemişti. Altına olan mevsimsel talep artışının etkisinin yanısıra hindistan’da düğün mevsimi olan ekim ayında altına olan talep artışı nedeniyle altın fiyatlarının yukarı doğru hareket ettiğini anlatan geçmiş yıllardaki HSBC bankası televizyon reklamlarını hatırlıyor olabilirsiniz IMF’nin gelişmekte olan ülkelerin taleplerini karşılayabilmek için altın stoğunun 1/8’ini satacağını açıklaması da aynı dönemde altının fiyatında kısa süreli bir gerilemeye neden oldu. Bugün itibariyle bakıldığında ise altının ons fiyatının 1057 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını görüyoruz. Bunun nedenini, okuyucularımız ve altına yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar ile paylaşmak istedik. Bu artışın en büyük nedeni, dünya çapında yatırımcıların global para birimi olarak kullanılan doların zorlanan durumdan kaynaklanan alternatif arayışı sırasında güvenli liman olarak altını tercih etmesinden kaynaklanıyor. IMF’nin bile birikimlerinin bir kısmını altın olarak sakladığını düşünürsek, böyle bir talep artışının olması gayet normal.
İran 2004 yılında aldığı bir karara göre petrol ticaretinde yoğun olarak kullanılan dolar yerine euro kullanamya başlayacak. Bu global bir para birimi olarak kullanılan doların gücünü sarsacak bir gelişme. Doların petrol ticaretinde tercih edilmemesi büyük düşüş beklentisine sebep olurken, bu düşüş beklentisi ile dolar pozisyonu bulunan yatırımcılar güvenli liman olarak altına sığınıyor. Bu da altın fiyatlarında tarihsel zirvelere sebep oluyor. Altın fiyatlarının 2010 yılı için daha da yükselebileceğine yönelik beklentiler var. Bunların nedenleri arasında birisi oldukça dikkat çekici ancak doğruluğunu teyit etmedik. Birazdan yazacağımız bu nedenle ilgili olarak okurlarımız arasında bilgi sahibi olanlar doğru veya yanlışlığı konusunda bize yorum olarak geri dönebilirse, burada sizler ile paylaşmaktan mutluluk duyacağız.