Altın fiyatları duruldu.

Cumhuriyet bayramı haftası nedeniyle, piyasalarla ilgili gelişmeler de önümüzdeki hafta başına kadar sakin geçer diye düşünüyoruz. Bununla birlikte haberleri takip ederken dikkatimizi çeken ve üzerinde düşünülmesi gereken bazı konuları buradan sizlerle paylaşıp önümüzdeki hafta başına kadar değerlendirmemiz için fırsat vermek istedik.
Öncelikle geçtiğimiz haftalarda oldukça hareket gören altının durumuna bir göz atmak istedik. Malum, bu konuya özellikle geçtiğimiz haftalarda sık değinmiştik. Bu yazılarımızda altının fiyatının daha da yükseleceği yönünde bir görüş belirtmiştik. Bugün baktığımızda altının ons fiyatını 1037 dolara gerilediğini görüyoruz. Bu küçük gerilemenin nedenini altınla ilgili piyasalara düşen bir söylentinin fiyatlanması olarak değerlendirdik ama dediğimiz gibi ana faaliyetimiz bu değil, sadece tahminde bulunuyoruz.
Hangi söylentinin fiyatlandığı konusuna gelirsek geçtiğimiz günlerde rusya’nın 1.7 milyar dolar değerinde altını uluslararası piyasalarda satacağına dair çıkan söylentilerin bu konuda değerinde altını uluslararası piyasalarda satacağına dair çıkan söylentilerin bu konuda etkili olduğunu düşünüyoruz. Daha önceki yazılarımızdan birinde değindiğimiz gibi, IMF’de geçtiğimiz günlerde söylentiye fırsat vermeden kaynak sağlamak amacıyla 1.3 milyar tutarında altın satacağını açıklamış ve altın fiyatlarında benzer bir gerilemeye bu dönemde de rastlamıştık. Ancak aynı döneme denk gelen hindistan diwali festivali nedeniyle bu gerileme oldukça sınırlı olmuştu. Wall street journal’a bugün çıkan bir habere göre, rusya’nın geçtiğimiz haftalarda piyasaya, IMF’nin satacağını açıkladığı tutarında üzerinde bir tutarda altın satacağına dair söylentiler çıkmış. Bu söylentilerle beraber gerileyen fiyatları gören rusya da bu satış kararını belirsiz bir tarihe ertelemiş. Dolayısıyla rusya sözünde durursa, önümüzdeki günlerde altının tekrar 1050 doların üzerine bir sıçrama yapması söz konusu olabilir. Takipte olmakta fayda var.