Altın FED faiz indirimi spekülasyonları arasında rekor seviyeye ulaştı.

Asya piyasalarındaki yatırımcılar ABD’deki belirsiz enflasyon durumu göz önüne alındığında, Federal rezerv’in faiz oranlarını düşürme olasılığını değerlendirirken cuma günü temkinli davrandılar.
Altın ılımlı bir üretici fiyat enflasyonu raporunun ardından FED’in yıl içinde politikasını gevşebileceği beklentileriyle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulşatı. Buna rağmen ABD hazine beş ayın en yüksek seviyelerine yakın kaldı ve faiz indirimi tahminlerinin azaltılmasına yol açtı. Dolar bir grup önemli para birimi karşısında bu hafta yaklaşık %1 değer kazanmasının ardından beş ayın zirvesi civarında seyrederek gücünü korudu. Bu arada, hem petrol fiyatları orta doğu’da artan gerilimin etkisiyle 90 dolar eşiğinin üzerinde kalmaya devam etti.
Piyasa beklentileri Fed yetkililerinin geçen ay öngördüğü üç indirimden daha az olan Fed fonlama faizinde bu yıl ikiden az çeyrek puanlık indirim bekleyecek şekilde değişti. Beklentilerdeki bu değişiklik yatırımcıların çarşamba günü sürpriz tüketici fiyat endeksi TÜFE verileri ışığında faiz indirimi bahislerini yeniden ayarlamalarının ardından geldi. Boston FED başkanı susan collins de dahil olmak üzere federal rezerv yetkilileri perşembe günü faiz oranlarını düşürmeye acil bir ihtiyaç olmadığını belirtti. Collins ekonominin gücünü ve enflasyondaki tutarsız düşüşü yakın vadede faiz indirimlerini ertelemenin nedenleri olarak vurguladı. Asya pasifik ticaretinde, japonya’nın nikkei 225 endeksi ABD’deki benzerlerindeki ralliden ilham alan teknoloji hisselerinin öncülüğünde %0,5’lik bir artışla öne çıktı. Ancak Uniqlo’nun sahibi fast retailing’in hayal kırıklığı yaratan kazançlarını açıklamasının ardından hisselerindeki sert düşüş nedeniyle endeksin kazançları sınırlı kaldı.
Bölgedeki diğer piyasalar hafif kayıplar yaşadı. Güney kore’de KOSPI %0,39 ve singapur’da straits times endeksi %0,12 geriledi. Her iki ülkenin merkez bankası da cuma günü mevcut politika duruşlarını sürdürme kararı aldı. hong kong’daki hang seng emlak hisselerinin endeksi aşağı çekmesiyle %1,31 düşerek en önemli kayıpları yaşadı. Anakara çin’in mavi cipli hisse senetleri değişmedi.