Almanya’da şirket iflasları yüzde 28,5 arttı.

Almanya federal istatistik ofisi destatis nisan ayına ilişkin iflas başvurusu verilerini açıkladı. Buna göre, nisan ayında iflas başvuruları bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 28,5 yükseldi. Ülkede iflaslarda martta ise bir önceki yıla göre yüzde 12,3 artış görülmüştü. Destatis’in açıklamasında iflasların mahkemelerin ilk kararından sonra istatistiklere dahil olduğuna vurgu yapılarak “iflaslarda haziran 2023’ten beri, yıllık bazda çift haneli büyüme oranları gözlemlendi.” ifadesine yer verildi.
Ofis ülkede şirket ve şahıs iflaslarında şubat ayına ilişkin nihai verilerini de açıkladı. Buna göre, şubatta iflas eden işletme sayısı şubat 2023’e göre yüzde 31,1 artarak 1785 e yükseldi.
İflas eden şirketler 4,1 milyar avroluk borç bıraktı. Şubat 2024’te en çok iflas her 10 bin şirkette 9 vaka ile taşımacılık ve depolama sektöründe görüldü. Bunu her 10 bin şirkette 8 vaka ile imalat ve inşaat sektörü takip etti. Şirketlerin iflas talepleriyle ilgili alacaklılara ödenmesi öngörülen borç ise 4,1 milyar avro olarak kaydedildi. Söz konusu borç şubat 2023’te yaklaşık 3,2 milyar avroydu. Kurumsal iflaslar dışında 5 bin 795 borçlu da şubatta kişisel iflas başvurusunda bulundu. Söz konusu rakam 2023’ün aynı dönemine kıyasla yüzde 12,3 arttı. Alman ekonomisi geçen yıl alışılmışın dışında yüksek düzeydeki enflasyonun satın alma gücünü etkilemesi, yüksek enerji fiyatları düşen yatırımlar zayıf dış talep ve faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle bir önceki yıla göre yüzde 0,3 daralmıştı. Almanya G7 ülkeleri içinde küçülen tek ülke olmuştu.
Ülke ekonomisi iki yıllık durgunluk döneminin ardından yılın ilk çeyreğinde imalat sektöründeki kalıcı zayıflık nedeniyle ekonomi kırılganlığını koruyor.
Alman hükümeti 24 nisan’da 2024 için daha önce yüzde 0,2 olarak açıklanan resmi büyüme beklentisini hafif konjoktürel iyileşme işaretleriyle revize ederek yüzde 0,3’e yükseltmişti.