Almanya’da fiyat beklentileri 3 yılın en düşük seviyesine indi, ECB faiz indirimi yaklaşabilir.

IFO enstitüsü alman şirketlerinin mart ayı için fiyat beklentilerinde önemli bir düşüş olduğunu ve mart 2021’den bu yana en düşük noktaya ulaştığını bildirdi. Bu düşüş, enflasyon oranlarının yakın gelecekte ECB’nin hedefinin altına düşeceği tahmin edildiğinden avrupa merkez bankası’nın ECB olası bir faiz indirimi umutlarını ateşledi.
IFO’nun şirketler tarafından iletilen fiyat değişiklik beklentilerini ölçen fiyat beklentileri endeksi şubat ayındaki 15,0 puandan mart ayında 14,3 puana düşmüştür. Bu düşüş alman ekonomisinde enflasyonist baskıların azaldığına işaret ediyor.
IFO enstitüsü tahminler başkanı, enflasyonun düşüş eğiliminde olduğunu ve bu yaza kadar %2’nin altına düşmesinin beklendiğini belirtti. Almanya’nın bakış açısından ECB’nin yakında faiz oranlarını düşürmeyi düşünmesinin önünde bir engel görünmediğini belirtti. Almanya’da enflasyonun şubat ayında %2,7’ye gerilemesi, rusya’nın urkayna’yı işgalini takip eder enerji krizi sırasında yaşanan çift haneli yüksek seviyelerden önemli bir düşüş olduğunu gösteriyor.
ECB’nin faiz indirimine gitme olasılığı politika yapıcılar arasında güç kazanmış olup, tartışmalar haziran toplantısının böyle bir karar için olası bir fırsat olduğuna işaret etmektedir. Bununla birlikte, bu ay için planlanan ve para politikası ayarlamalarına ilişkin herhangi bir işaret için piyasalar ve analistler tarafından yakından izlenecek olan bir ECB toplantısı da var.