Aklınız varsa katılım emeklilik ile çalışmazsınız.

İnancınız ne olursa veya ne kadar kuvvetli olursa olsun, kendi iradeniz ile veya yasal bir düzenlemeler nedeniyle BES sistemine dahil olmanız gerektiği durumda sizin veya çalıştığınız şirketin ilk yapması gereken katılım emeklilik ve hayat a.ş’den uzak durmak olacaktır. Şahsi tavsiyem aday şirketlerinin arasında olmadıklarına emin olun. Sebeplerim söz konusu şirketle ilgili şahsi deneyimlerinden kaynaklandığını belirtmekte fayda var. Amerika’yı baştan keşfetmek ve yaşadıklarımı birinci elden siz de deneyimlemek isterseniz bu noktadan sonrasına devam etmenize hiç gerek yok.
Deneyimine geçmeden önce gelin önde katılım sigortacılığı hakkında biraz bilgi verelim: Katılım esaslı sigortacılık mevzuatı ve danışma komitesince ilgili hükümler esas alınarak tespit edilen usul ve esaslar çerçevesinde icra edilen sigortacılık faaliyetine katılım sigortacılığı denilmektedir. Diğer bir deyişle sigortacılık faaliyetleri kapsamında icazet alınmış finansal enstrümanları kullanarak yapılan sigortacılık olarak da tanımlanır. Faiz vb gibi islami açıdan caiz olmayan uygulamaları benimseyen kurumları veya ürünlerini faaliyetlerine konu etmez.
Katılım emeklilik, katılım esasları çerçevesinde sigortacılık ve bireysel emeklilik prensiplerini özenle uygulamak üzere kurulmuştur. Faaliyet gösterdiği bireysel emeklilik, sağlık, hayat ve ferdi kaza branşlarında faaliyet gösterir. Şirket ve çalışanları kesinlikle çok saygılı ve pozitifler ama söz konusu yetkinliklerini konusu tartışmaya açık bir durum. Para yatırma dahil katılım emekliliği süreçlerinin herhangi bir adımında sorun yaşamanız durumunda müşteri olarak deneyimlerimiz yerin dibine iniyor. Yerin dibi katılım emeklilik özelinde haksız bir tanım olabilir.
Zira yerin dibi de bir irtifa tanımı sayılır. Katılım emeklilik iş birimleri ise deneyiminizi deniz seviyesinin altına, mağmaya yakın bir yere taşıyabilir.
Çalıştığım şirketin grup emeklilik programı kapsamında hesabım açıldı, şirket tarafından primlerim düzenli olarak yatırıldı. Aylık bültenler düzenli olarak e-posta olarak gönderildi. Şirket ile yollarımızı ayırmamızın ardından çıkış işlemlerini şirketin de desteği ile başlattık. Ağustos ayının başında şirket tarafından yapılan yönlendirmeleri izleyerek çıkış işlemleri için gerekli olan ayrılma talep formunu doldurup imzalayarak firmaya ilettim. E-posta olarak bundan sonra 20 iş günü sürecin tamamlanacağı bilgisiyle evrağın ellerine ulaştığı teyidini alalım.