Akbank’tan 1.5 milyar dolarlık sendikasyon kredisi.

Akbank, imza attığı bu sendikasyon kredisi ile 2013 yılı ağustos ayında sağladığı kredisini yüzde yüzün üzerinde bir taleple başarı ile yenileyerek uluslararası borçlanmadaki gücünü kanıtladı.
Akbank beklenenin üzerinde gelen talebe rağmen, toplam tutarın 1.5 milyon dolarlık kısmını yeniledi.
“18 ülkeden 44 bankanın katılımıyla önemli bir başarıya imza attık.”
Açıklamada görüşlerine yer verilen akbank genel müdürü hakan binbaşgil 1993’ten beri gerçekleştirdikleri 36 sendikasyonla türk ekonomisine ve reel sektörüne 26 milyar dolara yakın kaynak sağladıklarını belirterek, “Piyasaların volatil olduğu bir dönemde sendikasyona çıktık. Yüksek marka gücümüz, yaygın uluslararası muhabir ağımız ve başarılı perforansımız ile son dönemde artan belirsizliklere rağmen 18 ülkeden 44 bankanın katılımıyla önemli bir başarıya imza attık” dedi.
Bu başarının, aynı zamanda yatırımcıların bankanın gücüne ve sürdürülebilir büyüme potansiyeline olan inancının bir yansıması olduğunu aktaran binbaşgil sağladıkları geniş uluslararası katılımda bankanın gücünün yanında yatırımcıların türk ekonomisine ve bankacılık sektörüne olan güveninin de önemli payı bulunduğunu kaydetti.
“Ekonomimiz geçmişe kıyasla şoklara karşı çok daha dirençli” diyen binbaşgil, türkiye’nin borçluluk oranının pek çok avrupa birliği ülkesine kıyasla çok daha düşük seviyelerde olduğunu ifade etti. Binbaşgil, mali disiplinin devam ettiğine değinerek, “sağlam ve likit bir bankacılık sektörüne sahibiz. Genç bir nüfusa sahip türkiye’nin potansiyeli yüksek. Ülkemizin geleceğine inanıyoruz. Akbank olarak yatırım yapmaya ve ülkemizin atılımları için gerekli olan finansal desteği en uygun şartlarda sağlamaya devam ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.
“Sendikasyon kredilerindeki öncü konumumuzu korumaya devam ediyoruz”
Akbank uluslararası bankacılık’tan sorumlu genel müdür yardımcısı hülya kefeli ise, mart ve ağustos aylarında olmak üzere her biri yaklaşık 1,5 milyar dolar tutarında yılda 2 kez sendikasyon kredisi aldıklarını belirterek, “Mart ayındaki sendikasyon kredimizden sonra bu yılki ikinci sendikasyon kredimizi de muhabirlerimizin yüksek katılımıyla başarıyla kapatmış olmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.
Gelen fazla talebe rağmen kredi tutarını 1.5 milyon dolarla sınırladıklarına dikkati çeken kefeli, şunları kaydetti:
“Dış ticaretin finansmanına yönelik sağlanan bu kredi kendi alanında bir rekordur.”
“Rusya ve arjantin kaynaklı olan dalgalanmalara rağmen yeni sendikasyon kredimize başta avrupa ve ABD bankaları olmak üzere uluslararası finansal kuruluşlardan ciddi bir talep gördük. Dış ticaretin finansmanına yönelik olarak sağladığımız bu kredi, 1993 yılındana bu yana sağladığımız 36. kredi olup kendi alanında bir rekordur. Bugüne kadar her bir kredimizde bir öncekinden daha başarılı sonuçlar elde ettik. Akbank gerek muhabirlerle yaptığı stratejik işbirlikleri gerekse aktif yurtdışı borçlanma faaliyetleri ile başta müşterileri olmak üzere türkiye ekonomisine artı değer yaratma yönünde çalışmalarını sürdürecektir.”