Akbank’ta yeni sendikasyon.

Akbank, dünyanın önde gelen bankalarının katılımıyla yeni bir sendikasyon kredisi sağladı. Toplamda 817.7 milyon euro ve 221,8 milyon ABD doları tutarında, 1 yıl vadeli olarak yapılandırılan kredinin maliyeti 1 yıl için EURIBOR + yüzde 0,90 ve LIBOR + yüzde 0,90 olarak gerçekleşti.
Akbank Genel Müdürü Hakan binbaşgil, sendikasyon kredisindeki başarılarının bir anlamda Türkiye’nin ekonomisine, ülkenin geleceğine ve türk bankacılık sektörüne duyulan güvenin bir yansıması olduğunu söyleyerek, “Amerikan Merkez Bankası’nın geçen yıl mayıs ayında varlık alım programında ölçülü şekilde azaltıma gideceğinin sinyallerini vermesi, ardından aralıkta azaltma başlaması ve son dönemde büyüme beklentilerinin gelişmiş ülkeler lehine değişmesi gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışlarına yol açtı.
Tüm bu faktörler, aralarında türkiye’nin de yer aldığı gelişmekte olan ülkelerin finansal piyasalarını olumsuz etkiledi. Ancak ekonomimiz eskisi gibi kırılgan değil. Borçluluk oranımız düşük, bütçe disiplini devam ediyor. Bankacılık sistemimiz sağlam ve likit. İyileştirecek alanlarımız olan tasarrufların artırılması ve cari açığın düşürülmesi gibi konularda ülkemiz önemli aksiyonlar almakta. Ancak yapısal olan bu konularda iyileşmelerin görülmesi doğal olarak zaman olacaktır. Güçlü bankacılık sektörü ve genç nüfusa sahip ülkemizin potansiyeli yüksek, geleceği açıktır.
Akbank olarak yatırım yapmaya ve ülkemizin atılımları için gerekli olan finansal desteği en uygun şartlarda sağlamaya devam ediyoruz. Bugün imzaladığımız sendikasyon kredimizle de, uluslararası piyasalardaki dalgalanmaların sendikasyon piyasasındaki maliyetlere yansımasını çok kısıtlı tutarak önemli bir başarıya imza attık” diye konuştu.
“21 yıllık başarı hikayesi”
Akbank uluslararası bankacılık’tan sorumlu genel müdür yardımcısı hülya kefeli “Her biri 1,5 milyar USD civarında olmak üzere yılda iki jumbo sendikasyon kredisi alıyoruz. 15 ülkeden 34 muhabir bankamızın katıldığı mart kredimiz ile bu yılki sendikasyon dönemi için marşa bastık.” dedi.
Kefeli, “1993 yılından bu yana 9 kat artan türkiye dış ticaret hacmini, tutarı 30 kat artan sendikasyon kredilerimiz ile desteklemiş bulunuyoruz. Global ekonomik şartlar ne olursa olsun, bizi 21 yıllık yolculuğumuzda sürekli destekleyerek ülkemize ve akbank’a inanan, Dünya’nın önde gelen bankalarını yanımızda görmek bizi onurlandırıyor.” dedi.
Akbank’ın mart sendikasyon kredisine gelen fazla talebin altını çizen kefeli, “Kredimize yüzde 100’ün üzerinde talep geldi ancak biz fazla tutarı düşürerek kredimizi 221,8 milyon usd ve 817,7 milyon eur olarak sabitledik. Bu likiditemizin açık bir göstergesidir” dedi. Kefeli ayrıca, “Biz türkiye’nin önde gelen dış ticaret finansmanı bankalarından biriyiz. Türk dış ticaretine olan desteğimiz, gerek yaptığımız uluslararası işbirliği anlaşmaları güney kore japonya çin gerek ise 21 yıl önce 100 milyon usd ile başlattığımız sendikasyon maratonumuz ile sağlayacağımız başarılı sendikasyon kredileri ile devam edecektir. Dış ticaret finansmanında 21 yıldır başarı ile sektöre öncülük etmekten gurur duyuyoruz.” dedi.