Akbank hızlı para başvurusu.

Son günlerde Akbank’ın özgü namal destekli tv reklamları bolca dönmeye başladı. Ama alıştığımız Chip para kampanyalarından birini konu alan bu reklamlar değil, Akbank’ın duyurmaya başladığı başka bir hizmet bizim dikkatimizi çekti. Hızlı para ismiyle lanse edilen hizmetle Akbank kredi kartı sahipleri 1.000 ile 10.000 TL arasındaki nakit ihtiyaçlarını tüm Akbank ATM ve BTM’leri aracılığıyla 36 aya varan vade seçenekleriyle karşılaşabilecekler.
Hızlı para ismi kulağa hoş gelse de, aslında verilen hizmet kredi kartıyla taksitli nakit avanstan bir faiz oranı ve taksit sayısı ile borçlanılan tutar üzerinden hesaplanan faiz tutarı anaparaya eklenir ve borç her ay eşit taksitlerle bankaya geri ödenir. Taksitler her ay kredi kartı ekstresine yansıtılır.
Akbank da aslında ufak bir isim değişikliği yaparak bu hizmeti hızlı para adı altında sunuyor.
Eğer Axess, Wings, Fish veya carrefour axess asıl kart sahibiyseniz, kart kullanılabilir limitiniz uygunsa ve açık bir vadesiz hesabınız varsa 12-36’lık vadelerle yüzde 1,71 faiz oranıyla kredi kartı limitinizden nakit avans çekip, bunu eşit taksitlerle bankanıza geri ödeme şansınız var. Faize ek olarak yüzde 5’lik bir hizmet bedelini de ödememeniz gerektiğini hatırlatalım.
Hızlı para’ya başvurmak için 4442525 akbank telefon şubesi’ni arayıp kredi kart no ve şifrenizi girdikten sonra 8’i tuşlayabilir, akbank internet şubesi kart işlemleri menüsünden hızlı para’yı tıklayabilir ve bir Akbank ATM/BTM’ye gidebilirsiniz.
Taksiti nakit avans yerine kredi kartıyla nakit avans ?
Diyelimki hızlı para’yı başvurmak yerine kredi kartınızla Akbank ATM’sinden 1000 TL nakit avans günlük olarak nakit avans çekim faizi uygulanmaya başlar. Hesap kesim tarihiniz geldiğinde 1000 TL’nin hepsini üzerine eklenen nakit avans çekim faiziyle beraber ödemek durumunda kalırsınız.
Borcunuzun tamamını ödemeyemezseniz, kalan borcunuzu da gecikme faizi uygulanmaya başlar.
1000 TL’yi hızlı para hizmetiyle 12 aylık vadeyle taksitli nakit avans olarak alırsanız, aylık 1,71 faiz oranıyla borçlanırsınız ve her ay 94 TL’lik taksitlerle geri ödersiniz. Günlük faiz sözkonusu değildir. Elbette ekstre asgari borcunun son ödeme tarihine kadar hiç ödenmemesi veya kısmi ödenmesi durumunda, ödenmemiş anapara üzerinden faiz işletilecektir. Dolayısıyla 1000 TL’yi tek seferde ödemekte zorlanacaksanız taksitli nakit avansı tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.
Ancak normal kredi kartı nakit avans işleminde komisyon yüzde 3 iken Akbank’ın bu üründe faiz oranında indirime gidip komisyon oranını yüzde 5’e çıkarmış olduğunu hatırlatalım.
Taksitli nakit avans yerine ihtiyaç kredisi mi?
Akbank bugün itibariyle yüzde 1,59 faiz oranıyla ihtiyaç kredisi veriyor. Akbank’ın web sitesindeki hesaplama araçlarıyla 1000 TL’lik kredinin taksit tutarlarını hesapladığımızda, aylık ödememiz gereken tutarın 93,57 TL yıllık maliyetin de toplamda 1.22,80 TL olduğunu görüyoruz. Hızlı para’nın aylık taksitlerinin de 94 olduğu düşünülürse pek fazla fark yok gibi gözüküyor. Ancak Akbank’tan ihtiyaç kredisi kullanmak istediğinizde 275 TL’lik kredi kullandırım anında alınan dosya komisyonu, 5 TL, istihbarat ücreti ve 49 TL 1 yıllık hayat sigorta primi toplam 329 TL’lik ek bir masraf ödemeniz gerekiyor. Hızlı Para’nın 1000 TL’lik kredi için hizmet bedeli olan 50 TL ile karşılaştırıldığında bu oldukça yüksek bir tutar.
Eğer bir Akbank kredi kartınız varsa Akbank’tan ihtiyaç kredisi yerine taksitli Nakit avans çekmeniz çok daha mantıklı.