Akbank, Garanti, İş bankası, ING, Yapı kredi yeni faiz oranları.

Türkiye Cumhuriyeti merkez bankası yeni başkanı hafize gaye erken liderliğinde ilk faiz kararını geçtiğimiz günlerde açıkladı. 22 haziran’da yapılan para politikası kurulu PPK toplantısında faiz artırımı kararı alındı. Alınan bu karar doğrultusunda politika faizi yüzde 8.5’dan yüzde 15’e yükseltildi. Merkez bankası’nın faiz kararı banka kredilerini de etkiledi. Kredi çekmek isteyen vatandaşa kötü haber geldi. Banka kredi faiz oranları güncellendi. Taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi faiz oranları arttı. İşte banka banka temmuz ayı güncel kredi faiz oranları.

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI KARARI ALDI

Türkiye Cumhuriyeti merkez bankası geçtiğimiz günlerde haziran ayı faiz kararını açıkladı. Merkez bankası yeni faiz kararında politika faizini yüzde 8,5 oranından %15’e çıkarma kararı aldı. Alınan bu karar kredi çekmek isteyen vatandaş şeyde etkiledi. Merkez bankası faiz kararı doğrultusunda bankaların kredi faiz oranlarında da artışa gidildi. Bankalar taşıt konut ihtiyaç kredisi faiz oranlarını güncelledi.
Hem özel bankalarda hem de kamu bankalarında faiz oranları yükseldi. Kredi çekmek isteyen vatandaşlar dikkat yeni faiz oranları rekora koşuyor.

BANKA BANKA GÜNCEL KREDİ FAİZ ORANLARI

Türkiye Cumhuriyeti merkez bankası tarafından alınan faiz artırımı kararı sonrası bankaların taşıt konut ihtiyaç kredisi faiz oranları merak konusu olmuştu. Banka banka güncel kredi faiz oranları listesi yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandığı. Merkez bankası’nın faiz artırımı ile birlikte kredi faiz oranlarında da artışa gidildi. Özellikle ihtiyaç kredisi faiz oranlarında haziran ayına oranla çok yüksek bir artış söz konusu.

Haziran ayının son haftasında ihtiyaç kredisi faiz oranları %43.90’a kadar yükseldi. Konut kredisi faizleri ise güncel durumda 23.98’e kadar çıkarken taşıt kredisi faizlerinin 36.22’ye kadar yükselmesi dikkat çekti.

FAİZ ARTIŞI DEVAM EDECEK Mİ?

Bankalardan kredi kullanmak isteyen vatandaş sayısı son derece endişeli nokta faiz artışı devam edecek mi sorusuna yanıt bulmaya çalışıyor. Türkiye Cumhuriyeti merkez bankası’nın Temmuz ayı faiz kararı bu konuda etkili olacak. Merkez bankası faiz artırımı kararı alırsa bankalarda da faiz oranları artmaya devam edecek.