Aile çiftliklerine uygun kredi geliyor.

Gıda, tarım ve hayvancılık bakanı mehdi eker, aile çiftliklerine kredi imkanı sunulmasına ilişkin “ne kasabada, şehirde dairenin ipoteğini verebilir, ne iki tane memur kefil bulabilir. Bu imkanları yok. Ne de tarlası büyük olup da ipotek verip kredi kullanabilir. Başka mekanizma lazım, onun üzerinde çalışıyoruz.” dedi. 2014 uluslararası aile çiftliği yılı çalıştayı’nın açılış törenine katılan eker, buradaki konuşmasında, tarımsal işletmelerin küresel açlık problemini çözmede etkin olmalarına rağmen kimsayal ve mekanik ihtiyaçlarının bir takım sorunlara neden olduğunu söyledi. Tarım yapmanın tek gayesinin “para kazanmak” olması halinde spekülasyon riski oluşabileceğini vurgulayan eker, spekülasyonların şu anda dünya çapında bir milyara yaklaşan aç insan sayısının daha da artmasına katkı sağladığını, bunun en önemli sigortalarından birisi olan aile çiftliğinin devamının sağlanması gerektiğine işaret etti.
Eker, ” dünyada 570 milyon tarımsal işletme var, bir manada 570 milyon çiftlik var. Bunun 500 milyonu aile işletmesi. Demek ki bütün dünyada profesyonel manada, başkaları için büyük ölçekli çiftlik sayısı 70 milyon. Geride 500 milyon var. Hala büyük kısım orada. O halde büyük kısmın üretimini verimli sürdürebilmesi için gerekli şartların oluşturulması lazım. 2014 aile çiftliğinin esası bu. Bunun üzerinde tekrar tekrar düşüneceğiz.” diye konuştu. Türkiye’de tarımsal faaliyetlerin genel itibarıyla küçük işletmeler eliyle yapıldığını kaydeden eker, “Ortalama işletme büyüklüğü 5.9 hektar 59 dönüm. Bu da 10 ayrı parselden oluşuyor. Kadastro parseli olarak dikkate aldığımızda bile işletme başına 7 parsel düşüyor. Ama fiiliyata uygulamada bir işletmenin tamamı 59 dönüm ve 10 parça. Hayvancılıkta yine öyle, yüzde 55’i bir ila 5 hayvan besliyor.
Küçükbaş hayvancılıkta yüzde 40’ı 50 başın altında” ifadesini kullandı.
“Toplulaştırmada 41 yılda yapılanın 12 katını yaptık.”
Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi projesi’yle 800 bin liraya kadar yatırımın yüzde 50’sini hibe verdiklerini anlatan eker, birkaç aile bir araya gelerek tarımsal ürünleri katma değeri yüksek bir ürüne dönüştürmelerini hedeflediklerini söyledi. Tarım arazilerinin toplulaştırılmasına yönelik çalışmalara da değinen eker, “Bu konuda 41 yılda yapılanın 12 katını biz 10 yılda yaptık. 41 yılda türkiye 450 bin hektar alanda toplulaştırma yapmış. 2002 yılında beri bu yıl sonu itibarıyla 6 milyon hektarın toplulaştırılması bitmiş olacak. Gönüllülük esası var, zorlayarak değil.” dedi. Bakan eker, bu yıl ekim sonunda aile çiftliğinde konusunda bir sempozyum düzenleneceğini de kaydetti.