Adios kart başvurusu.

Eylül ayındaki shop and miles ihalesinin sonuçlanması hakkında yayınladığımız yazımızda, Yapı Kredi’nin bu alanda varlık gösteren diğer bankalar ile rekabet edecek ürün geliştirmeyi planladığından bahsetmiştik. Tahminlerimiz doğru çıktı ve sahiplerine harcadıkça mil kazandıran kredi kartları rekabetine, Yapı Kredi Bankası da Adios kart ile dahil oldu.
Yapı Kredi adios kart ile sektörde rekabet ettiği bankaların kartların kartlarında olduğu gibi sadece avantajlı uçuş mili kazandırma özelliğinin altını çizmiyor. Bu ürüne sahip olacak müşterilerine genelde turizm ve seyahat ihtiyaçları ile ilgili avantajları hizmetler sunacağını da vurguluyor. Adios kart bu özelliğiyle aslında HSBC’nin advantage çatısı altında devam ettirdiği ancak tanıtımını çok sınırlı tuttuğu tatil puan uygulaması ile büyük benzerlik gösteriyor.
her ne kadar zevkler ve renkler tartışılmaz dense de bizce Adios böyle bir ürün için biraz gayriciddi bir isim tercihi olmuş Uçuş mili ve uçak bileti almak için kredi kartı kullanmamayı tercih eden müşteriler genellikle nasıl kart kullanacağını bilen, bilinçli tüketicilerdir. Kredi kartları sektöründe world gibi bir markayı yaratıp yöneten profesyonellerin, gidiyos geliyos diyerek sempatizm kaygısı güdeceklerine, bu hedef kitleyi gözeterek daha oturaklı bir isim seçmelerini beklerdik. Herneyse, bizim uzmanlığımız marka yönetiminde değil umarız bu ismi tercih etmelerinin mantıklı bir neden vardır.
Uçak bileti ve tüm seyahat harcamalarda avantajlı worldpuan kullanımı
Kredi kartında işin püf noktası puan kullanmaktan ziyade, istediğiniz birşeye bedava sahip olabilmek için yeteri kadar birikim yapabilmek. Bu konuda bankaların son zamanlarda çok cömert davrandıklarını söylememiz maalesef mümkün değil. Özellikle üye işyerlerinin ciddi bir bölümünün varolma mücadelesi verdikleri, kredi kartı hizmeti sunan kurumların maliyetleri kontrol altına almaya çalıştıkları şu günlerde, harcadıkça kazanılan puanlar arasında çok önemli farklar kalmadığını görebilirsiniz.
Adios kart nispeten yeni bir kart olmasına rağmen, geçmişte world travel club üzerinde sağladıkları avantajlı hizmetler biraz revize edilerek sunulmuş. Buna göre biriken worldpuanlar ile adios ürün yelpazesine dahil bir hizmet almak istemeniz durumunda, worldpuanların çarpılacağı katsayılarının alt ve üst sınırları aşağıdaki şekilde belirtilmiş:
Avantajlar uçak bileti ile sınırlı değil
bazı bankalar kredi kartı ürünlerini havayolları şirketlerinin mil programları ile birleştirirken denizbank, garanti bazıları kendi mil skalalarını tasarlayarak bu skalalar üzerinden otobüs veya uçak bileti alımına imkan veriyor.