“Açık bankacılık” ile yeni dönem başlıyor.

Açık bankacılık uygulamasıyla bankacılık sistemi kökten değişiyor. Bu sene içerisinde bireysel tarafta uygulamaya girmesi beklenen açık bankacılık open banking ile tüketicilerin verilerinin üçüncü taraf ile paylaşılmasının önü açılırken, yeni dönemde ev sahipleri kiracının, kız babası da damat adayının kredbilitesini sorgulayabilecek.
Türkiye Gazetesi’nin haberine göre, açık bankacılık tam olarak bankalar tarafından kayıt altına alınan, düzenli fatura ödemeleri, harcama bilgileri, kullanılan krediler gibi müşteri finansal bilgilerinin, müşteriler tarafından verilecek izinler doğrultusunda üçüncü parti kurumların kullanımına açılarak, müşteri yararına birçok hizmet sunulması anlamına geliyor.
Lüks mekanda her gün yemek yiyor ancak vergi ödemiyorsa devlet bunu görüp harcamalarına sınırlama getirebilecek.
İnteraktif kredi kurucusu ve CEO’su mustafa gümüş bireysel tarafta regülasyonun bu yıl içerisinde tamamlanarak yürürlüğe girmesini beklediklerini belirterek “şu an sistem ingiltere’de uygulanıyor.
eğer bir kişi lüks mekanda her gün yemek yiyor ancak vergisini ödemiyorsa devlet bunu görüp harcamalarına sınırlama getirebilecek. Biz de bu alanda türkiye’de ilk olmak istiyoruz. Şu an ticari tarafta interaktif kredi raporu ile 500 bin kullanıcıya ulaştık. 1 mart’tan itibaren kira raporu vermeye başlayacağız. Aldığımız izinlerle harcamalara bakarak faturalardan, harcamalarınızdan, lokasyon bilginizden gelir durumunu tespit edip kredibilitinezi hesaplayarak tüketiciye sıfır ile 1.000 arasında güven puanı vereceğiz. Eğer puanınız yüksek ise mesela bazı ürünleri 12 ay sıfır vade ile alabileceksiniz. Ev kiralarken daha az depozito daha az kira bedeli ödeyeceksiniz. Aynı şekilde ev sahibi kiracısını, hatta kız babası damadın kredibilitesini hesaplayabilecek. Açık bankacılık hayatımıza tam olarak girdiğinde bu hizmetlerin çok daha ötesinde hizmetler göreceğiz.” diye konuştu.
Açık bankacılık ilk olarak ingiltere’de ortaya çıktı. 2015 yılında ise avrupa birliği’nin müfredatına girdi. Ödeme hizmetleri direktifi 2 ile bu yeni sistemin temelleri atılırken, ingiltere rekabet ve piyasalar kurumu 2016 yılında 9 büyük bankayı ve girişimleri açık bankacılık uygulama kurumu OBIE Open banking çatısı altında buluşturdu ve dünyada açık bankacılık modeline geçen ilk ülke oldu. Bu alanda türkiye’de ise ilk adım 2019 yılında atıldı. BDDK tarafından yapılan düzenleme ile 2020 yılında ticari olarak uygulanmasına başlanırken, 2021 yılında bireysel alanda kullanımı için taslak metin yayınladı. Yeni dönem için hazırlıklara başlayan iş bankası ve garanti bankası da bu alanda ilk ürünlerini çıkarmaya başladı.