AB’nin en büyük ekonomik kurtarma paketi.

Avrupa’nın birlik sözünün sadece lafta kaldığı, bu kez koronavirüsün yarattığı ekonomik yıkımın altında kalkmak için italya ispanya ve fransa’nın talep ettiği ortak borçlanmanın hollanda engeline takılmasıyla gözler önüne serildi.
Bu kez koronavirüs nedeniyle varlık sebebi sorgulanan avrupa birliği AB pandeminin en ağır vurduğu italya ispanya ve fransa gibi ülkelere nasıl yardım edileceği konusunda bir kez daha anlaşmadı.
Brüksel’de toplanan AB maliye bakanları, salı gecesi sabaha kadar devam eden tartışmaların ardından, çarşamba sabahı görüşmeleri perşembeye kadar askıya aldıklarını duyurdu.
Salıdan çarşamba sabahına dek 16 saat tartıştılar.
Eurogroup’un başkanlık eden portekiz maliye bakanı mario centeno ” 16 saatlik tartışmaların ardından bir anlaşmaya yaklaştık ama henüz varamadık. Toplantıyı askıya aldım, yarın devam edeceğiz.” dedi.
“Borçların ortaklaştırılmasına hollanda’dan hayır”
ihtilafın temelinde, italya, ispanya ve fransa’nın talep ettiği ortak borçlanmanın hollanda tarafından reddedilmesinin yattığı öğrenildi. Pandemiyle savaşan ülkelere verilecek euro bölgesi kredilerinde ne gibi şartlar olacağı konusundaki ihtilafın aşılmaması nedeniyle en az yarım trilyon euroluk yardım paketi çıkarılması bloke olmuş durumda.
Paketin hem hükümetler hem şirketler hem de tek tek yurttaşlara pandeminin ekonomik darbesinin altından kalkmakta yardımcı olması hedefleniyor.
Ancak pandeminin en çok vurduğu ülkeler zaten bu sürecin öncesinde kredi batağı içindeydi.
Reuters’a konuşan bir diplomatik kaynak şunları söyledi.
“İtalyanlar pakette gelecekte daha fazla analiz edecek bir olası bir ekonomik düzelme aracı olarak borçların ortaklaştırılmasına atıf yapılmasını istiyor, hollandalılar hayır diyor. Görüşmelere katılan bir yetkili, 27 üye ülke içinde ekonomik kurtarma paketinin metnine itiraz eden tek ülkenin hollanda olduğunu belirtti.
Almanya’dan uzlaşma çağrısı
Almanya maliye bakanı olaf scholz twitter’da şu paylaşımda bulundu.
“Bu zor zamanda avrupa birbirine çok daha yakın şekilde birlikte durmalı. Bugün fransız mevkidaşım bruno le maire ile birlikte bütün euro bölgesi ülkelerine bu zor mali meselelere çözüm getirmeyi reddetmeleri ve iyi bir uzlaşıyı kolaylaştırmaları çağrısı yapıyorum. tüm yurttaşlar için
Fransa yazıklar olsun avrupa’ya
Toplantıya katılan bir yetkili, le maire’nin geceki tartışmaların bir noktasında şöyle konuştuğunu aktardı.
yazık olsun size, yazıklar olsun avrupa’ya utanın da bu şaklabanlık gösterisini durdurun.”
İspanya avrupalıların birliğe güvenlerini kaybetmelerine neden olur.