ABD’de istihdam artışı mart ayında azaldı, ücret artışları yüksek kaldı.

ABD istihdam piyasası mart ayında ılımlı bir yavaşlama yaşamış, istihdam artışı gevşemiş ve ücret artışları yükselişini sürdürerek ekonominin ilk çeyreği istikrarlı bir şekilde tamamladığını göstermiştir. Bu eğilim federal rezerv’in cari yıl için beklenen faiz indirimlerini potansiyel olarak erteleyebilir.
Çalışma bakanlığı’nın cuma günü açıkladığı istihdam raporuna göre, işsizlik oranının üst üste 26. ayda %4’ün altında kalarak 1960’ların sonundan bu yana en uzun süreli düşük işsizlik oranına işaret etmesi bekleniyor. ABD merkez bankası’nın enflasyonu düşürmek amacıyla mart 2022’den bu yana gerçekleştirdiği 525 baz puanlık faiz artışına rağmen, ekonomi küresel benzerlerinden daha iyi performans göstermeye devam ediyor.
FED’in sıkılaştırma döngüsünden önce daha düşük borçlanma maliyetlerini güvence altına alan işletmeler daha yüksek oranların etkisinden bir şekilde korunmuş ve çalışanlarını elde tutmalarına izin vermiştir. Sağlıklı hane halkı finansmanı da tüketici harcamalarını desteklemektedir. İşgücü piyasası geçtiğimiz yıl göçün artmasıyla daha güçlenmiştir. Reuters’ın ekonomistlere yaptığı ankete göre, tarım dışı istidam şubat ayındaki 275.000 kişilik artışın ardından mart ayında 200.000 kişi arttığı tahmin ediliyor. Mart ayı için tahminler 150.000 ile 250.000 arasında değişiyordu.
Finansal koşulların gevşemesi şubat ayında maaş bordrolarına önemli bir artış görülen inşaat gibi faiz oranına duyarlı sektörlerde işe alımların yeniden canlanmasına yol açtı. Bu büyümeye rağmen sağlık eğlence ve konaklama ile devlet yerel yönetimler gibi sektörlerdeki istihdam salgın öncesi seviyelerin altında kalmaya devam ediyor.
Bu sektörlerin işe alımlara devam etmesi ve bordro artışlarının hızı yavaşlasa bile istihdam artışı için bir temel oluşturması bekleniyor.
Finansal piyasalar FED’in haziran ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceğini öngörüyor.
Ancak fed başkanı jerome powell çarşamba günü yaptığı açıklamada, geçen ay politika faizini %5 25 %5,50 aralığında tuttuktan sonra merkez bankasının faizleri düşürmek için acele etmediğini vurguladı. Ortalama saatlik kazançların mart ayında %0,3 artması ve yıllık ücret artışının şubat ayındaki %4,3’ten %4,1’e yavaşlaması bekleniyor. Enflasyon şu anda bu hedefin üzerinde olmasına rağmen %3,0 ila %3,5 aralığındaki ücret artışının fed’in %2’lik enflasyon hedefiyle tutarlı olduğu düşünülmektedir.
İşsizlik oranının mart ayında %3,9’da sabit kalacağı tahmin edilmektedir. Daha değişken olabilen ve işsizlik oranının türetildiği hanehalkı anketi son aylarda daha zayıf istihdam rakamları göstermiştir ve bu eğilimin mart ayında da devam etmesi beklenmektedir.