ABD’de işsizlik başvuruları iki ayın zirvesine çıktı, ticaret açığı genişledi.

ABD çalışma bakanlığı yeni işsizlik başvurularının geçen hafta iki ayın en yüksek seviyesine ulaşarak işgücü piyasası koşullarında hafif bir gevşemeye işaret ettiğini bildirdi. Buna rağmen mart ayı sonu itibariyle işsizlik kayıtlarında daha az kişinin kalması, iki yıl önceki kadar güçlü olmasa da iş ediniminin devam ettiğine işaret ediyor. Mevsimsellikten arındırılmış ilk işsizlik maaşı başvuruları 30 mart’ta sona eren haftada 9.000 artarak 221.000’e yükseldi. Bu rakam, 214.000 başvuru bekleyen ekonomistlerin tahminlerini aştı. İşsizlik maaşı başvurularında artış kısmen, verilerin mevsimsel ayarlamalarını etkileyebilecek olan erken paskalya’dan kaynaklanıyor olabilir. Düzeltilmemiş başvurular geçen hafta 2,455 artışla 196.376 ‘ya yükselirken kaliforniya ıowa ııılionis ve pensilvanya’da kayda değer artışlar. Teksas missouri ve georgiea’da ise düşüşler görüldü.
Ocak ayında 1.43 olan işsizlik oranı şubat ayında 1.36’ya gerileyerek iş piyasasında sıkışıklık belirtileri göstermeye devam ediyor. Bu durum özellikle inşaat gibi sektörlerde devam etmektedir. Ekonominin dördüncü çeyrekte yıllık %3,4’lük büyüme oranını yansıyan dayanıklığı ve yüksek enflasyon federal rezerv’in beklenen faiz indirimlerini ertelemesini etkileyebilir. Fed başkanı jerome powell çarşamba günü yaptığı açıklamada ekonominin dayanıklığının ve enflasyonun sürekliliğini göz önünde bulundurarak merkez bankasının ilk faiz indirimi konusunda düşünebileceğini belirtti. FED, Mart 2022’de bu yana politika faizini 525 baz puan artırarak %5, 25 %5 50 aralığına yükseltti.
İşe alımlar için bir vekil olarak görülebilecek olan ilk yardım haftasının ardından yardım alan kişi sayısı 23 mart’ta sona eren haftada 19.000 azalarak 1,791 milyona geriledi. Bu veri şubat ayındaki 275.000 kişilik artışın ardından 200.000 kişilik bir tarım dışı istihdam artışı göstermesi beklenen mart ayı istihdam raporunu etkilemeyecektir. İşsizlik oranının ise %3,9’a kalacağı tahmin ediliyor.
Ticaret bakanlığı ayrı bir raporda ticaret açığının şubat ayında üst üste ikinci ay genişlediğini açıkladı. Rekor seviyedeki ihracata rağmen artan ithalat ticaretin ilk çeyrekte ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebileceğini gösteriyor.