ABD’de işsizlik başvuruları 211.000’e düştü, devam eden başvurular arttı.

ABD Çalışma bakanlığı 6 nisan’da sona eren hafta için yeni işsizlik başvurularının azaldığını ve ilk başvuruların 111.000 azalarak mevimsellikten arındırılmış 211.000’e düştüğünü bildirdi. Bu düşüş, ekonomistlerin hafta için 215.000 başvuru tahminlerini aştı. İşsizlik başvurularındaki azalma son zamanlarda işsiz kalanların yeni iş bulma hızında potansiyel bir yavaşlama olsa da işgücü piyasasının sürekli olarak sıkı olduğuna işaret etmektedir.
Her yıl değişen paskalya hamursuz bayramı ve devlet okullarının bahar tatillerinin zamanlamasının bu dönemde işsizlik başvurularındaki dalgalnmalara katkıda bulunduğu bilinmektedir. Bu mevsimsel değişikliklere rağmen, işgücü piyasası federal rezerv’in enflasyonu frenlemek amacıyla yaptığı önemli faiz artışları karşısında direnç göstermiştir. Mart 2022’den bu yana fed faiz oranlarını toplam 525 baz puan artırmıştır.
Mart ayında istihdam artışı hız kazanmış ve işsizlik oranı şubat ayındaki %3,9 seviyesinden %3,8’e gerilemiştir. Bu güçlü istihdam durumu hizmet maliyetlerinin artmasına yol açtığı için yüksek enflasyon seviyelerinin korunmasında bir faktördür.
Finansal piyasalar Fed’in faiz indirimine ilişkin beklentilerini değiştirmiş ve bu indirimin haziran yerine eylül ayında gerçekleşebileceğini öngörmeye başlamıştır. Görünümdeki bu değişim, enflasyonundaki ilerlemenin durmuş olabileceğine dair endişeleri ortaya koyan FED’in 19-20 mart toplantı tutanaklarının yayınlanmasının ardından geldi.
Merkez Bankası temmuz ayından bu yana politika faizini %5 25 %5 %50 aralığında tutmaktadır. Bu arada işsizlik başvuruları raporuna göre, ilk yardım haftasından sonra yardım alan kişi sayısı sürekli işsizliğin bir ölçüsü 30 mart’ta sona eren hafta için 28.000 artarak 1,817 milyona yükseldi. Devam eden başvurulardaki bu artış, işe alım ortamında bir değişikliğe işaret edebilir.