ABD ve kanada firmaları 2024 yılına geniş çaplı işten çıkarmalara başlıyor.

Amerika birleşik devletleri ve kanada daki şirketler yeni yıla çeşitli sektörlerde binlerce kişiyi etkileyen önemli işten çıkarmalarla başladı. Bu eğilim işletmelerin belirsiz bir ekonomik ortamda giderlerini kontrol etmeye çalışması nedeniyle 2023 yılında yaşanan işten çıkarma dalgasının devam edebileceğine işaret ediyor.
ABD merkez bankası’nın faiz indirimleri konusundaki kararsızlığı, son aylarda yumuşak iniş konusunda artan iyimserliğe rağmen şirketlerin temkinli bir duruş sergilemesine neden oldu. 2024’te açıklanan işten çıkarmaların bir özeti şöyledir:
Teknoloji sektöründe amazon azaltmaları prime birimi ile buy’ın %5’inden azını ve audibile’da %5’inin yanı sıra akış stüdyo operasyonlarını ve twitch’deki birkaç yanı sıra fiziksel mağazalar teknoloji ekbini de etkileyerek amazon web services’a kadar uzanıyor. Alphabet reklam satış ekibi X lab’de ve donanım da dahil olmak üzere çeşitli ekiplerde işten çıkarmalar yapıyor. microsoft activision blizzard ve XBox’ta yaklaşık 1.900 kişiyi işten çıkarıyor.
yapay zeka odaklı alanlarda işe alım yapmayı planlarken bazı pozisyonları azaltıyor. Ebay işgücünün yaklaşık %9’u olan yaklaşık 1.000 kişiyi işten çıkaracak. Unity software yaklaşık %25 oranında azaltarak toplamda 1.800 kişiyi işten çıkaracak. Docusign başta satış ve pazarlama olmak üzere 400 çalışanı etkileyecek şekilde %6 oranında küçülmeye gidiyor. Snap yaklaşık 578 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor. Salesforce yaklaşık 700 çalışanı işten çıkarıyor ve cisco binlerce işten çıkarmayı içeren yeniden yapılanmaya gidiyor.
Aurora ınnovation işgücü %3 oranında azaltıyor, blackberry işten çıkarmalara devam ediyor ve siriusxm işgücünün %3’ünü yaklaşık 160 kişiyi işten çıkarıyor. bumble 350 kişiyi yani işgücünün yaklaşık %30’unu işten çıkaracak.