ABD ve japonya ortaklığını geliştirmeyi taahhüt ediyor.

ABD Başkanı JOE biden ve Japonya başbakanı fumio kishida stratejik işbirliklerini güçlendirmeye yönelik önemli bir adım atarak güvenlik işbirliğinde “yeni bir dönem” başlatma sözü verdiler. Bu duyuru, liderlerin füze ortak geliştirme ve insanlı aya iniş için ortak çabalar da dahil olmak üzere bir dizi ortak girişimin ana hatlarını belirledikleri washington’daki bir zirve sırasında geldi.
Zirvenin ortak açıklamasında liderlerin, mevcut jeopolitik ortamın karmaşık ve birbiriyle bağlantılı zorluklarını ele almaya uygun bir küresel güvenlik ortaklığı kurma yönündeki ortak hedefleri vurgulandı. Başkan biden ABD’nin japonya’nın savunmasına yönelik kararlı taahüüdünün altını çizerek, nükleer seçenekler de dahil olmak üzere amerikan askeri yeteneklerinin tamamının kullanılacağını belirtti. İki ülke hem barış hem de çatışma dönemlerinde birlikte çalışabilirliği ve stratejik planlamayı geliştirmek üzere askeri komuta ve kontrol yapılarını güçlendirmeyi öngörmektedir.
Bu girişim, ABD ve japonya gibi müteffiklerinin özellikle güney çin denizi ve tayvan çevresinde çin’den yükselen bir tehdit olarak aldıladıkları duruma daha geniş kapsamlı yanıtın bir parçasıdır.
Diğer planlar arasında savunma iletişim ağlarının iyileştirilmesi ve hava ve füze tehditlerine daha iyi karşı koymak için ABD avustralya ve japonya’daki hava savunma sistemlerinin birbirine bağlanması yer alıyor. Savunma projeleri kapsamında ayrıca savunma sanayi işbirliğine odaklanan bir forum kurulacak, füzelerin ortak geliştirilmesi ve ortak üretiminin yanı sıra ABD askeri gemi ve uçaklarının bakımına yönelik fırsatlar belirlenecek.
Ayrıca, yapay zeka ve gelişmiş simülatörlerinin kullanımı yoluyla savaş pilotu eğitimini geliştirmek ve ortaklaşa jet eğiticileri geliştirmek ve üretmek için bir çalışma grubu kurulacak.
Liderler, ayrıca rusya ve çin ile artan rekabetin ortasında 2026 yılına kadar insanları ay yüzeyine geri döndürmeyi amaçlayan artemis misyonunun bir parçası olarak bir japon astronotun aya inen ilk amerikalı olmayan kişi olmasını hedefleyen iddialı bir uzay araştırmaları işbirliği vizyonunda paylaştılar.
Açıklamada ayrıca mevcut AUKUS savunma ortaklarının japonya’yı gelişmiş kabiliyetler ve teknolojiler konusunda işbirliğine dahil etme olasılığını araştırdıkları belirtildi. Bu işbirliği kuantum bilişim denizaltı teknolojileri, hipersonik yapay zeka ve siber teknoloji gibi birçok ileri teknoloji alanını kapsayabilir.