ABD ve çin ekonomik denge ve kara para aklamayla mücadele konularında görüşmelere başlıyor.

ABD hazine bakanı janet yellen ve çin başbakan yardımcısı he lifeng ekonomik dengesizlikleri ele almak ve mali bütünlüğü güçlendirmek amacıyla hem yerel hem de küresel ekonomilerde dengeli büyümeyi teşvik etmek üzere görüş alışverişinde bulunma konusuna anlaştı. Kara para aklama karşıtı önlemler konusunda işbirliğini de kapsayan görüşmeler guangzhou’da iki gün süren ekonomik diyalogu tamamladı.
Yellen bu görüşmelerin ABD’nin çin’in üretim fazlası konusundaki endişelerini gidermedeki önemini vurguladı. Diyaloglar makroekonomik dengesizlikler ve bunların kapasite fazlasıyla olan bağlantıları hakkında konuşmaları kolaylaştırmayı amaçlıyor. Yellen bu görüşmeler sırasında amerikan işçileri ve firmaları için adil rekabeti savunma niyetinde olduğunu belirtti. Hazine bakanı son görüşmeleri samimi ve verimli olarak nitelendirdi ve çinli yetkililleri aşırı üretim kapasitelerini sınırlandırmaya ikna etmeye odaklandığını vurguladı. Bu özellikle elektirkli araçlar, güneş panelleri ve diğer temiz enerji teknolojileri gibi ABD’li ve diğer uluslararası firmaların çin’in artan ihracatı nedeniyle artan rekabetle karşı karşıya kaldığı sektörler için geçerli. bu çabalara rağmen çin devlet medyası yellen’ın kapasite fazlasına ilişkin tutumunu eleştirerek bunu ABD’nin korumacı politikaları için bir bahane olarak nitelendirdi.
Çin devlet haber ajansı xinhua’nın başyazısında washington çin’in iç büyümesini ve uluslararası işbirliğini baltalamakla suçlanırken ABD’nin korku ticarliği yapmak yerine kendi inovasyonunu ve rekabet gücünü arttırmaya odaklanması çağrısında bulundu. Ziyareti sırasında yellen he lifeng ve ilgili ekipleriyle toplam dört buçuk saatten fazla süren kapsamlı toplantılar yaptı ve çin’in ihracat artışı konusu öncelikli olmak üzere çeşitli ekonomik konulara odaklandı.
Yellen’in pazartesi gününe kadar başbakan li qiang maliye bakanı lan foan ve çin halk bankası başkanı pan gongsheng ile bir araya geleceği pekin’de görüşmelerine devam etmesi planlanıyor. Her iki ülke de karmaşık küresel ekonomik zorlukların üstesinden gelmeye ve sürdürülebilir büyüme ve finansal istikrarı teşvik etmeye çalışırken, bu değişimlerin başlatılması ABD çin ekonomik ilişkilerinde önemli bir adıma işaret ediyor.