ABD tahvil piyasası faiz indirimi şüpheleriyle sarsıldı.

ABD devlet tahvili piyasası yatırımcılarının federal rezerv’in faiz indirimi planlarına ilişkin belirsizlikle boğuşması nedeniyle zayıflık belirtileri gösteriyor. Gösterge 10 yıllık hazine tahvilinin getirisi çarşamba günü %4,429’a ulaşarak son dört ayın en yüksek seviyesini gördü.
Tahvil fiyatlarıyla ters orantılı olan getirilerdeki bu artış, büyük ölçüde fed’in bu yıl uygulayabileceği faiz indirimlerinin derinliğinin yeniden değerlendirilmesinden kaynaklanıyor.
Yatırımcılar artık bu yıl için faizlerde 70 baz puanlık bir indirim bekliyor ki bu da 2024’ün başında beklenen 150 baz puanlık indirimden önemli bir değişim. Duyarlılıktaki bu değişim, FED’in yıl boyunca 25 baz puanlık üç indirim öngörmesine rağmen gerçekleşiyor.
Fed başkanı jerome powell çarşamba günü yaptığı bir konuşmada beklenenden daha güçlü ekonomik büyüme ışığında bile yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimi beklentisini teyit etti. Wilmington trust investment advisors’ın baş yatırım yetkilisi tony roth piyasa ve fed beklentilerindeki farklılığın altını çizdi. Roth Fed’in yakında faiz indirimine gideceğinin sinyallerini vermesine rağmen piyasanın güçlü ekonomik faaliyetler nedeniyle bunun gerekli olmayabileceğini ne sürdüğünü belirtti.
Tahvil getirilerinin yükselmesiyle çeşitli faktörler etkili oluyor. Mart ayı imalat rakamları ve şubat ayı iş ilanları gibi beklenenden daha güçlü ABD verileri, bazı yatırımcılarının fed’in enflasyonist bir toparlanmayı tetiklemeden faizleri düşürüp düşürmeyeceğini sorgulamasına yol açtı. ABD’li yatırım yönetimi şirketi PIMCO çarşamba günü yayınladığı 6 12 aylık görünüm raporunda enflasyonun FED’in %2’lik hedefinin üzerinde kalacağı beklentisini dile getirdi. PIMCO faiz indirimlerinin 24 ortalarında başlayacağını öngörürken kalıcı enflasyon nedeniyle diğer ekonomilerde görülebilecek olandan daha kademeli bir yol öngörüyor.
En son ekim ayında getirileri 16 yılın en yüksek seviyelerine çıkaran ABD maliyesinin durumuna ilişkin endişeler de azalmadı. Kongre bütçe ofisi’nin geçen ayki tahminine göre 2024 yılında %99 olan ABD kamu borcu 2054 yılında GSYH’nin %166’sına ulaşacak. Ancak bu oran kongre tarafından kabul edilen harcama limitleri ve öngörülen daha güçlü ekonomik büyüme sayesinde önceki tahminlere göre bir iyileşmedir.