ABD newyork ve nasdaq endeksi.

Düşüş eğilimini üst üste üçüncü işlem gününe taşıyan starbucks’ın hisse fiyatı dün yüzde 1,3 değer kaybetti.
Öte yandan ABD’de başkanlık yarışında 15 eyalette yapılan ön seçimleri beklendiği gibi demokrat parti’de joe biden cumhuriyetçi parti’de ise donald trump domine etti. Dün new york borsasında nasdaq endeksi yüzde 1,65 S&P 500 endeksi yüzde 1,02 ve dow jones endeksi de yüzde 1,04 azalışl kaydetti. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne de negatif bir seyirle başladı.
Avrupa borsalarında dün karışık seyir hakim olurken bölge genelinde açıklanan ekonomik aktiviteye ilişkin veriler karışık sinyaller verdi.
Yarın avrupa merkez bankasının ECB faiz kararı ve ardından ECB başkanı christine lagarde’ın yapacağı sözle yönlendirmeler öncesinde yatırımcıların temkinli davrandığı görülüyor. Dün bölge genelinde açıklanan veriler karışık sinyaller verirken ingiltere hariç hizmet avro bölgesi’ndeki üretici fiyat endeksi ÜFE ise ocakta aylık bazda yüzde 0,9 ve yıllık bazda yüzde 8,6 azalışla beklenenden daha fazla geriledi.
Dün ingiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,08 ve italya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,71 değer azalış kaydetti. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne negatif bir seyirle başladı. Asya pay piyasalarında da karışık seyir öne çıkarken, bugün çin ulusal halk kongresi’nden ÇUHK gelecek haber akışı yatırımcıların odağında bulunuyor. Dün çin başbakanı li çiang pekin’de düzenlenen ÇUHK yıllık genel kurulunda hükümetin çalışma raporunu ve bütçe taslağını meclise sundu.
Çin’in gayri safi yurt içi hasılanın GSYH 2023’te yüzde 5,2 artışla 126 trilyon yuanı aşağıda ifade eden çin başbakanı li çiang 2024’te yüzde 5 civarında büyüme hedeflediklerini belirtti. Analistler bugün de çin ekonomi yönetiminin basın açıklaması yapmasının beklendiğini vurgulayarak, çin hükümetinin ekonomiyi destekliyici yeni teşvik paketleri açıklayacağına yönelik beklentilerin sıcaklığını koruduğunu söyledi.
Kapanışa yakın japonya’da nikkei 225 endeksi yüzde 0,01 ve güney kore’de kospi endeksi yüzde 0,3 azalış kaydederken çin’in şangay bileşik endeksi yüzde 0,3 ve hong kong’da hang seng endeksi yüzde 2,2 değer kazandı.