ABD japonya ve filipinler bölgesel gerilimlerin ortasında güvenlik bağlarını güçlendiriyor.

ABD başkanı Joe biden ekonomik ve savunma ittifaklarını güçlendirmeye yönelik önemli bir adım atarak bu hafta japonya başbakanı fumio kishida ve filipinler devlet başkanı ferhinand marcos’u ağırlayacak. Üçlü angajman çin’in genişleyen etkisi ve ukrayna ile gazze’de devam eden çatışmalar nedeniyle artan güvenlik endişelerini ele almayı amaçlıyor.
Çarşamba günü başbakan kishida ile yapılacak ikili zirvenin japonya ve ABD arasındaki savunma ilişkilerini geliştirmesi ve japonya’nın hint pasifik bölgesinde ve küresel sahnede önemli bir müttefik olarak oynadığı rolün altını çizmesi bekleniyor.
Ülke içinde düşük onay oranlarıyla karşı karşıya olan kishida beyaz saray’da yüksek profilli bir akşam yemeği ve perşembe günü kongre’nin ortak bir toplantısında konuşma onuruyla karşılacak ki bu ayrıcalık sadece 2015 yılında selefi shizou abe tarafından paylaşılmıştı.
Ziyaret başkan biden ve eski devlet başkanı donald trump’ın eleştrilerine maruz kalan japon nippon steel’in 15 milyar dolarlık ABD Çelik satın alma teklifine yönelik incelemelerin arttığı bir dönemde gerçekleşiyor. Ayrıca yaklaşan ABD başkanlık seçimlerinin bölgesel istikrarı ve ticaret politikalarını etkileyebilecek olası sonuçlarına ilişkin japon endişeleri de söz konusu. Perşembe günü başkan biden üç lider üçlü bir zirve için bir araya gelmeden önce başkan marcos ile de görüşecek. Görüşmelerin filipinler’in giderek artan bir baskıyla karşı karşıya kaldığı güney çin denizi’ndeki çin faaliyetlerine karşı koyma konusuna odaklanması bekleniyor. Japonya başbakanı kishida kurallara dayalı bir düzenin korunması ve bölgesel ekonomik refahın desteklenmesi için üç ülke arasındaki işbirliğinin önemini vurguladı. Japonya kısa bir süre önce filipinler’e hava savunma radarları sağladı ve eğitim amaçlı japon askeri varlığını kolaylaştıracak bir anlaşma üzerinde çalışıyor. Bu hafta sonu güney çin denizi’nde ABD japonya avustralya ve filipinler’den kuvvetlerin katıldığı ortak bir deniz tatbikatı, özgür ve açık bir hint pasifike olan bağlılığın altını çizdi.
Zirvelerde ayrıca enerji ekonomik güvenlik ve altyapı projeleri gibi daha geniş konular da ele alınacak ve ABD’li yetkililer filipinler’i bu alanlarda desteklemeye istekli olduklarını ifade edecekler.
Tayvan’ın güvenliğine ilişkin endişelerin ortasında liderlerin krizler sırasında japon kuvvetleriyle koordinasyonu geliştirmek için japonya’daki ABD askeri komuta yapısını güçlendirmeyi tartışmaları bekleniyor. Çin’in tayvan konusundaki tutumu gerginlik kaynağı olmaya devam ediyor, zira pekin ada üzerindeki hak iddialarını ileri sürmek için güç kullanmaktan kaçınmıyor.