ABD ithalat fiyatları enerji ve gıda maliyetleri nedeniyle üçüncü ayda da arttı.

Mart ayında ABD ithalat fiyatları enerji ürünleri ve gıda maliyetlerindeki artışın etkisiyle üst üste üçüncü kez aylık bazda artış gösterdi. Çalışma bakanlığı’na bağlı çalışma istatistiklerini bürosu cuma günü şubat ayındaki %0,3’lük artışın ardından ithalat fiyatlarının %0,4 oranında arttığını bildirdi.
Bu artış %0,3’lük bir artış öngören ekonomistlerin beklentilerini aştı. Bu rakamlar gümrük tarifelerini hesaba katmamaktadır.
Mart ayı itibariyle itihalat fiyatlarında %0,4’lük bir artış kaydedilerek ocak 2023’ten bu yana ilk kez yıllık bazda artış kaydedilmiş ve şubat ayındaki %0,9’luk düşüşten sonra bir toparlanma görülmüştür. Mart ayında enflasyonda karışık bir tablo ortaya çıkarken tüketici fiyatlarında belirgin bir artış üretici fiyatlarında ise ılımlı bir artış görüldü. Hafta başında, hükümet verileri, bu eğilimleri vurgulamıştır.
Güçlü tüketici fiyatları enflasyonu rakamları ve güçlü mart ayı istihdam raporu ışığında, finansal piyasalar ve ekonomistler federal rezerv’in beklenen faiz indirimine ilişkin tahminlerini haziran ayından eylül ayına kaydırdı.
Mart 2022’den bu yana federal rezerv gösterge gecelik faiz oranını toplam 525 baz puan artırmıştır.
Politika faizi temmuz ayından bu yana %5 aralığında tutuluyor.
Bileşenler bazında incelendiğinde, ithal yakıt fiyatları şubat ayındaki %1,3’lük artışın ardından mart ayında %4,7 oranında yükselmiştir. İthal gıda fiyatları ise bir önceki ayki %0,3’lük artışın ardından %1,6 ile önemli bir yükseliş kaydetmiştir.
Volatil yakıt ve gıda kategorileri hariç tutulduğunda çekirdek ithalat fiyatları şubat ayındaki %0,1’lik hafif artışın ardından sabit kalmıştır. Yıllık bazda söz konusu çekirdek ithalat fiyatları mart ayında %0,4 oranında düşüş göstermiştir.
Belirli kategoriler açısından bakıldığında, ithal sermaye malları fiyatları mart ayında %0,3 oranında düşmüştür. Buna karşılık motorlu kara taşıtları aksam ve parçaları ile motorlar %0,2 ile ılımlı bir artış göstermiştir. Otomotiv ürünleri hariç ithal tüketim malları fiyatları ise %0,3 oranında geriledi.