ABD hizmet sektörü büyümesi mart ayında yavaşladı, girdi fiyatları düştü.

ABD Hizmet sektörünün büyüme hızı mart ayında yavaşlarken, temel bir gösterge işletmelerin girdiler için ödediği fiyatların on dört yılın düşük seviyesine gerilediğini yansıtarak enflasyon endişelerinin hafifleyebileceği sinyalini verdi.
Tedarik yönetimi enstitüsü ISM imalat dışı satın alma yöneticileri endeksi’nin PMI şubat ayındaki 52,6 seviyesinden mart ayında 51,4’e gerilediğini bildirdi. Bu ocak ayındaki toparlanmadan bu yana üst üste ikinci aylık düşüşe işaret ediyor. Düşüşe rağmen, hizmet sektörünün ekonomik sağlığını ölçen endeks, genişleme ile daralmayı birbirinden ayıran 50 eşiğinin üzerinde kaldı.
Finans sağlık ve konaklama gibi çok çeşitli sektörleri kapsayan ve ABD ekonomisinin önemli bir bölümünü temsil eden hizmet sektörü daha yavaş bir oranda da olsa büyümeye devam ediyor. Ekonomistler mart ayı pmı değerinin hafif bir artışla 52,7’ye yükselmesini bekliyordu.
Federal rezerv’in mart 2022’den bu yana 525 baz puana ulaşan faiz artışları büyümenin yavaşlamasında etkili oldu. Merkez Bankası’nın bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz oranlarını düşürmesi beklenirken bu tür kararlar enflasyonun gidişatına bağlı olacaktır. Genellikle ücret artışlarından kaynaklanan hizmet sektöründeki enflasyon önemli bir endişe kaynağı olmuştur. Ancak ISM anketi bu baskıların bir miktar hafiflediğine işaret etti. İşletmelerin girdi maliyetlerini takip eden ödenen fiyatlar bileşeni şubat ayındaki 58,6 seviyesinden 53,4’e gerileyerek mart 2020’den bu yana en düşük noktasına ulaştı. Son veriler ayrıca enerji ve konut hariç hizmet enflasyonunda ocak ayındaki yükselişin ardından şubat ayında belirgin bir soğumaya işaret etti.
Gelecekteki talebin bir işareti olan yeni siparişler ölçüsü de mart ayında bir önceki ayki 56,1 seviyesinden 54,4’e geriledi. Buna karşılık üretim seviyelerini değerlendiren ticari faaliyet göstergesi hafif bir iyileşme göstererek 57,2’den 57,4’e yükseldi.
Hizmet sektörüne yönelik tedarik zinciri koşulları iyileşirken, tedarikçi teslimatları endeksi 48,9’dan 45,4’e düşerek teslimatların hızlandığına işaret etti. Bu düşüş hizmetler PMI’nın genel düşüşünde rol oynadı.