ABD hisse senedi vadeli işlemleri, hazine getirilerinin yükseldiği bir ortamda sabit kaldı.

ABD Hisse senedi endeks vadeli işlemleri pazartesi günü büyük ölçüde değişmezken, federal rezerv’in bu yıl herhangi bir faiz indirimi erteleyebileceğine dair artan beklentiler nedeniyle hazine getirileri yükseldi. Geçen hafta federal rezerv yetkililerden gelen yorumlar, FED’in faiz oranlarını düşürme aciliyetini azaltabilecek güçlü bir ABD ekonomisine işaret ediyordu. Wall street’deki ana endeksler, piyasa katılımcılarına fed’in faiz indirimine ilişkin beklentilerini ayarlamasıyla önceki haftayı kayıplarla kapattı. CME FedWatch tool’a göre, haziran ayında bir faiz indiriminin gerçekleşme olasılığı geçen hafta başındaki %58’lik beklentiden %48’e geriledi. Londra Menkul kıymetler borsası grubu LSEG verilerine göre, bu yıl yapılacak faiz indirimi sayısı beklentisi de birkaç hafta önce öngörülen üç ila dört indirimden üçün altına düşürüldü. 10 yıllık hazine tahvillerinin getirisi %4,45 gibi önemli bir artış göstererek kasım ayından bu yana en yüksek noktasına ulaştı ve bu durum hisse senedi piyasaları üzerinde etkili oldu. Yatırımcılar bugün chicago fed başkanı autian goolsbee ve minneapolis fed başkanı neel kashkari’nin yapacağı açıklamaları bekliyor. Ayrıca haftanın ilerleyen günlerinde açıklanması beklenen mart ayı ABD tüketici fiyatları enflasyonu TÜFE raporunun, yıllık enflasyonun şubat ayındaki %3,2’den %3,4’e yükseldiğini gösterebileceği beklentisi var.
FED’in bu yıl üç kez faiz indirimine gitmeyi sürdürdüğü son toplantısının tutanakları da piyasalar tarafından bekleniyor.
Yaklaşan ilk çeyrek kazanç sezonu Jpmorgan chase co citigroup ve wells fargo & co gibi büyük bankaların haftanın ilerleyen günlerinde mali raporlarını yayınlayacak olmasıyla ivma kazanacak. Varlık yöneticisi blackrock ve delta air lines’ın da bu hafta çeyrek sonuçlarını açıklaması bekleniyor.
Erken işlemlerde Dow eminis 19 puan S&P 500 eminis 4,75 puan ve nasdaq 100 eminis 9,25 puanlık hafif bir düşüş yaşadı.
Taiwan semicunductor manufacturing co’nun TSMC ABD’de işlem gören hisseleri ABD ticaret bakanlığı’nın TSMC’nin ABD biriminin phoneix arizona’daki gelişmiş yarı iletken üretimini desteklemek için 6,6 milyar dolar sübvansiyon alacağını açıklamasının ardından %1,3 oranında arttı.