ABD hazinesi dijital varlıklara ilişkin daha sert yasalar istiyor.

ABD hazine bakanlığı son günlerde yaptığı açıklamalarda sanal para birimlerinin terör örgütleri ve diğer kötü niyetli aktörler tarafından kullanımındaki potansiyel artışa ilişkin endişelerini dile getirdi. Bakan yardımcısı wally adeyemo salı günü senato bankacılık konut ve kentsel işler komitesi için hazırladığı ifadede el kaide hamas gibi gruplar ile rusya ve kuzey kore gibi devlet aktörlerinin oluşturduğu riskin altını çizdi.
Bu kuruluşların kimliklerini gizlemek ve kaynak aktarmak için sanal para birimlerinden yararlandıkları bildiriliyor.
Adeyemo geleneksel finansal sistemler teröristler tarafından hala tercih edilirken yeni düzenleyici araçların yokluğunun bu gruplar tarafından dijital varlıkların kullanımında bir artışa yol açabileceğine dikkat çekti. Hazine dijital alanda yasadışı finansmanı engelleme konusunda bazı artışa yol açabileceğine dikkat çekti. Hazine dijital alanda yasadışı finansmanı engelleme konusunda bazı başarılar elde etti, anca adeyemo ABD’nin bu tür faaliyetleri önlemek için yaptırımları genişletmesi gerektiğini vurguladı. Kuzey kore’nin yasadışı fonları elde etmek, aklamak ve depolamak için karmaşık siber soygunlar gerçekleştirdiğini ve fon kaynaklarını gizlemek için anonimliği artıran teknolojiler kullandığını belirtti. Ayrıca rusya yaptırımları aşmak ve ukrayna’ya karşı askeri eylemlerini desteklemek için stablecoin tether gibi alternatif ödeme yöntemlerini kullanmaktadır.
Bakan yardımcısı kongre’yi hazine’nin bu tür aktörleri hedef alma kabiliyetini güçlendirecek yasaları geçirmeye çağırdı. Buna yasadışı finansmanı kolaylaştıran yabancı dijital varlık sağlıyıcılarına yönelik ikincil yaptırımların yanı sıra mevcut yetkililerin sanal varlık cüzdanı sağlayıcıları ve kripto para borsaları gibi daha yeni kuruluşları açıkça kapsayacak şekilde genişletilmesi de dahildir.
Adeyemo ayrıca ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarını korumak için offshore kripto para platformlarının yarattığı riskleri ele almak için önlemler alınması çağrısında bulundu. Kripto para alanındaki iki büyük oyuncu olan coinbase global ve circle internet financial da düzenleyici netlik ihtiyacını dile getirdi. Pazartesi günü senato çoğunluk lideri chuck shumer ve senato cumhuriyeti lideri mitch mcconnecl gönderilen bir mektupta yasadışı finansla mücadele etmek ve düzenleyici arbitrajı önlemek için sabit paralar ve dijital varlıklar piyasası yapısına ilişkin düzenlemeleri savundular. Her iki firma da ABD’deki mevcut düzenleme eksikliğinin uyumlu ABD şirketleri için zararlı olduğunu vurguladı ve kara para aklamayı önleme ve yaptırım düzenlemelerini ABD dolarını referans alan yabancı stablecoin ihraççılarına da kapsayacak şekilde genişletecek mevzuatın kabul edilmesi çağrısında bulundu.