ABD hazine tahvil getirileri yeni 2024 zirvesine ulaştı.

Asya piyasalarındaki yatırımcılar japonya ve avustralya’nın gelecek tüketici güveni verilerinin yanı sıra tayvan’ın salı günü açıklayacağı son enflasyon rakamlarını bekliyor. Beklentiler, ABD hazine tahvillerinin getirisinin 2024 yılı için yeni zirvelere ulaştığı ve 10 yıllık getirinin pazartesi günü kasım ayından bu yana en yüksek nokta olan %4,646’e ulaştığı bir ortamda gerçekleşiyor. Bu artışa rağmen hisse senedi piyasaları direnç gösterdi ve wall street’in ana endeksleri yatay kapanırken asya gelişmekte olan piyasa ve dünya hisse senedi endeksleri pazartesi günü mütevazı kazançlar elde etti.
10 yıllık ABD getirisinin cuma günkü ABD istihdam raporundan bu yana 11 baz puan artması hisse senedi piyasalarını caydırmadı, bu da yatırımcıların daha yüksek getiri ortamına uyum sağlıyor olabileceğini gösteriyor. Federal rezerv’in faiz indirimine yönelik beklentiler azaldı; vadeli işlem piyasaları haziran ayında faiz indirimi ihtimalinin yalnızca %50 olduğunu ve yıl boyunca 60 baz puandan daha az bir gevşeme beklendiğini gösteriyor.
Tayvan’da mart ayı enflasyon oranının şubat ayındaki %3,08’den %2,51’e gerileyeceği tahmin edilmektedir. Bu önemli bir soğumayı temsil etse de enflasyon merkez bankasının %2’lik hedefinin üzerinde kalmaya devam edecektir. Şubat ayında son üç yılın en büyük artışını gerçekleştiren şirketler cephesinde, taiwan semiductor manufacturing company TSMC ABD ticaret bakanlığı’nın sübvansiyon vereceğini açıklamasının ardından salı günü hisse fiyatında potansiyel bir artışa hazırlanıyor. Buna ek olarak TSMC 5 milyar dolara kadar düşük maliyetli devlet kredisi alabilecek. Benzer şekilde samsung electronics co ltd’nin ABD’deki çip üretimini genişletmek için biden yönetiminden 6-7 milyar dolar arasında destek alması bekleniyor.
Çin hisse senetleri özellikle emlak sektöründe süregelen endişelerin etkisiyle, haftanın başlangıcını üst üste üçüncü gün kayıpla kapatarak genel olumlu trendden uzaklaştı. Shimao group pazartesi günü china construction bank corp’un ödenmeyen borçlar nedeniyle hong kong’da kendisine karşı bir tasfiye dilekçesi verdiğini açıkladı ve bu devlete ait bir bankanın bu tür bir yasal işlem başlattığı önemli bir vaka oldu. Shimao’nun 200 milyon dolardan fazla krediyi geri ödeyememesi evergrade group ve country garden gibi diğer geliştiricilere karşı denizaşırı alacaklılar tarafından alınan önlemlerle tezat oluşturuyor.