ABD enflasyonu yükseliyor, fed faiz indirimlerini eylül’e ertelendi.

Federal rezerv 19 20 mart’taki politika toplantısında gösterge gecelik faiz oranını %5,25 ile %5,50 arasında tuttu ve 2024 yılı sonuna kadar üç çeyrek puanlık faiz indirimi öngördü. Yetkililer borçlanma maliyetlerini düşürmeyi önceden enflasyonun merkez bankasının %2’lik hedefine doğru ilerlediğine dair daha fazla kanıt arıyor.
bugün açıklanan son tüketici fiyat endeksi TÜFE verileri, şubat ayında %2,2 olan yıllık enflasyon oranının mart ayında %3,5’e yükseldiğini gösterdi. Artan benzin ve barınma maliyetlerinden kaynaklanan bu yükseliş konut enflasyonunda düşüş eğilimi beklenen bazı fed politika yapıcılarının beklentilerini azalttı. Volatil gıda ve enerji maliyetlerini içermeyen çekirdek TÜFE ise yıllık %3,8 oranında sabit kalmıştır.
Yatırımcılar son enflasyon verileri ışığında fed’in faiz indirimine ilişkin beklentilerini eylül ayına çekmiş ve yıl içinde yalnızca iki çeyrek puanlık indirim öngörmüşmlerdir. FED’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları PCE fiyat endeksi şubat ayında yıllık %2,5 artış göstererek ocak ayındaki %2,4’lük orana göre hafif bir yükseliş kaydetti. Gıda ve enerji fiyatlarını dışarıda bırakan çekirdek PCE enflasyonu ise ocak ayında revize edilen %2,9’dan küçük bir düşüşle %2,8’e gerilemiştir. Bu rakamlar FED’in enflasyon hedefine doğru bir kaymaya işaret etmektedir.
İstihdam açısından ABD şubat ayında beklenmedik bir şekilde 303.000 kişilik istihdam yaratmış ve işsizlik oranı %3,8’e düşmüştür. Richmond fed başkanı thomas barkin isithdam raporunu oldukça güçlü olarak nitelendirdi. İş gücü mart ayında önemli ölçüde genişledi ve yıllık ücret artışı %4,1’e yavaşladı. Ancak yine de %2’lik enflasyon hedefiyle uyumlu seviyenin üzerinde kaldı. Fed başkanı jerome powell tarafından yakından takip edilen iş açıkları ve işgücü devir anketi şubat ayında iş açıklarında hafif bir düşüşe işaret ederken iş açıklarının iş arayanlara oranı pandemi öncesi seviyelerin üzerinde kalmaya devam etti. İşten ayrılma oranı gibi JOLTS’den elde edilen diğer ölçütler pandemi öncesinde görülen seviyelere geri döndü.