ABD drone bağlantılı şirketlere ticari kısıtlamalar getiriyor.

Amerika birleşik devletleri rusya’nın ukrayna’da ve iran destekli husilerin kızıldeniz gemilerine yönelik saldırılarında kullandığı insansız hava araçlarının üretim ve tedarikine yardım etmekle suçlanan beş şirkete ticari kısıtlamalar getirdi. Ticaret bakanlığı çarşamba günü bu şirketlerin “varlık listesi’ne beklendiğini duyurdu.
Listede artık iki çin kuruluşu ve üç rus firması yer alıyor. Tedarikçilerin bu şirketlere mal ve teknoloji sevk edebilmeleri için artık reddedilmesi beklenen lisanslar almaları gerekiyor. Çinli bir şirket olan jiangxi xituo enterprise co. özellikle rus insansız hava araçlarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasında olmak üzere rusya’nın ordusunu desteklemedeki rolü nedeniyle listeye alındı. Shenzen jiasibo techology co iranlı bir uçak şirketine, insansız hava araçları için parçalar da dahil olmak üzere havacılık bileşenleri tedarik ettiği için tanımlandı.
Üç rus şirketi aerosila JSC SPE delta aero LLC ve JSC ODK Star shaded serisi insansız hava araçları İHA için bileşen tedarik eden ağın bir parçası olarak gösterildi. Bu iha’lar iran tarafından orta doğu’da petrol tankerlerine yönelik saldırılarda ve rusya tarafından ukrayna’daki askeri eylemlerinde kullanılmıştır.
Son haftalarda rusya’nın ukrayna’daki enerji tesislerine yönelik iha ve füze saldırıları yoğunlaşarak ciddi hasara yol açmış ve şubat 2022’de rusya’nın ukrayna’yı işgalini takip eden ilk yıl yaşanan yaygın elektrik kesintilerinin tekrarlanabileceği endişelerini arttırmıştır. Drone faaliyetleriyle bağlantılı şirketlere ek olarak ABD birleşik arap emirlikleri’nin khalaj trading LLC ve mahdi khalaj amirhossieni adlı bir kuruluşu da iran yaptırımlarını açıkca ihlal ettikleri gerekçesiyle suçladı. Bu kuruluşların BAE üzerinden ABD’den iran’a ürün ihraç etmeye çalıştıkları iddia ediliyor.
Ayrıca, çin’in askeri modernizasyon çabalarına yardımcı olmak üzere ABD menşeli ürünler satın aldıkları için dört çinli kuruluşun adı verildi. Bunlar arasında LINKZOL techology co xi an liek innoviate information techology co beijing anwise techology co sıtonhoy co bulunmaktadır.
ABD tüzel kişi listesi, ticaret bakanlığı tarafından ABD ulusal güvenliği veya dış politika çıkarları için tehdit olarak görülen kuruluşlarla ticari kısıtlamak için kullanılan bir araçtır. Son eklenenler geçen yılın sonlarında ABD çin askeri temaslarının yeniden başlamasına rağmen, ABD ile çin arasında özellikle tayvan ve güney çin denizi konusunda devam eden gerilimleri yansıtıyor. Çin lideri Xi jingping 2050 yılına kadar dünya standartlarında bir ordu kurma hedefiyle ülkenin askeri yeteneklerine büyük yatırımlar yapıyor. Buna birkaç yıldır ülke ekonomisinden daha hızlı büyüyen bir savunma bütçesi de dahil.