ABD dolarının gücünü koruması bekleniyor.

Finansal piyasalar tüccarların federal rezerv faiz oranı indirimlerine ilişkin beklentilerini ayarlamaları nedeniyle ABD dolarının önümüzdeki aylarda güçlü kalmasını bekliyor. Dolar bu yıl başlıca para birimleri karşısında yaklaşık %3.3’lük bir artış kaydetti. Veriler net uzun dolar pozisyonlarının eylül 2022’den bu yana en yüksek noktasına ulaştığını gösteriyor. Dirençli bir ABD ekonomisi ve kalıcı enflasyon piyasaların federal rezerv’in faiz oranlarını ne zaman düşürebileceğini yeniden düşünmesine yol açtı. Haziran ayında faiz indirimi ihtimali %60 olsa da, piyasalar bu yıl için tahmini 75 baz puanlık bir indirim fiyatladı. Bu rakam bazı federal rezerv politika yapıcılardan makul olarak gördükleri rakamla uyumludur ve FED’in projeksiyonlarla tutarlıdır. Bununla birlikte bu rakam yılın başlarında öngörülen yaklaşık 150 baz puanlık indirimden önemli ölçüde daha azdır ve doların kısa vadeli hakimiyetine işaret etmektedir.
Ankete katılan döviz stratejisleri 28 mart 3 nisan tarihleri arasında önümüzdeki üç ay içinde hiçbir önemli para biriminin dolar karşısındaki kayıplarını telafi edeceğini öngörmüyor. Godlman sachs stratejisltleri piyasaların mevcut ortamın acil faiz indirimi gerektirmediğini anladığına dikkat çekti. Bu anlayışın enflasyon endişeleri daha şeffaf hale gelene kadar doların gücünü korumasını bekliyorlar.
Çarşamba günü 1.08 dolar’dan işlem gören euro’nun yılbaşından bu yana %2,3’lük düşüşünü resmen telafi ederek haziran sonunda yaklaşık %1,0 artışla 1,09 dolar yükseleceği tahmin ediliyor. Ardından 90 döviz analistinin tahminlerinin meydanına göre, altı ay içinde %1,0 daha değer kazanarak 1,10 dolara çıkması bekleniyor.
2022’nin başından bu yana yaklaşık %25 ve japonya merkez bankası’nın BOJ geçen ayki faiz artırmının ardından yaklaşık %1 değer kaybeden japon yeninin önümüzdeki yıl dolar karşısında önemli ölçüde değer kazanacak başlıca para birimlerinden biri olması bekleniyor. Şu anda dolar başına 151,7 seviyesinden işlem gören yenin eylül ayı sonuna kadar yaklaşık %6,1 artışla 143 seviyesine yükselmesi ve 12 ay içinde %2,9 daha güçlenerek 139 seviyesine ulaşması bekleniyor. BOJ’un bu yıl en az bir kez daha faiz artıracağı tahmin ediliyor.
Geçen hafta 34 yılın en düşük seviyesine ulaşmasına rağmen yaklaşık 30 analistin meydan yanıtı, yenin bu ay dolar başına 152’den fazla zayıflamayacağını gösteriyor ve tahminler 151,8 ile 155,0 arasında değişiyor. Daha fazla düşüş yenin değer kaybına karşı kararlı adımlar atmaya hazır olduklarını belirten japon yetkililerinin müdahalesini tetikleyebilir. Son müdahale para birimi ekim 2022’de dolar başına 152’ye yaklaştığında gerçekleşmişti. Analistlerin önemli bir çoğunluğu 30 analistten 26’sı yenin carry trade için tercih edilen fonlama birimi olmaya devam ettiğine inanıyor ve kalan dördü isviçre frangı’nı seçiyor. Bank of america fx stratejisti alex coben BOJ’un politika değişikliklerinin beklendiğini ve döviz piyasasında fiyatlandığını bunun da yen için tipik bir söylentiyi al gerçeği sat tepkisiyle sonuçlandığını kaydetti. Cohen ayrıca BOJ’un politika faizini hafif negatiften hafif pozitife çevirmesinin bu eğilimi değiştirmesi beklenemediğinden yenin bir fonlama para birimi olarak kullanılmaya devam edeceğini belirtti.