ABD bankaları belirsiz faiz oranı görünümü karşısında temkinli.

ABD bankaları faiz oranlarının belirsiz gidişatı nedeniyle karlarını tahmin etmekte zorluklarla karşılaşıyor. Federal Rezerv’in mart 2022’den bu yana yaptığı faiz artışları daha önce bankaların net faiz gelirlerine fayda sağlamıştı. ancak olumlu etki azalıyor. Son dönemde beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verileri wall street’in fed’in faizleri ne zaman indirmeye başlayabileceğine dair beklentilerinin değişmesine neden oldu.
Wells Fargo finans şefi mevcut dalgalanma ve belirsizlik ortamında NII’yi tahmin etmenin zorluğunu dile getirdi. Bankanın NII’si yüksek fonlama maliyetleri ve müşterilerin daha yüksek getirili mevduat ürünlerine kaymasından etkilenerek ilk çeyrekte %8 oranında azaldı.Wells Fargo NII’nin bu yıl %7 ila %9 oranında düşebileceği tahminini yineledi. Jpmorgan chase cfo’su değişen faiz ortamının zorluklarını kabul etti. Kılavuzlarının modası geçmiş bir getiri eğrisine dayandığını belirtti. JP morgan ‘ın nıı’si %11 oranında arttı, ancak faiz ödemelerinden elde edilen tüm yıl gelirinin analistlerin tahminlerinin altında kalması bekleniyor.. JPMorgan ceo’su jamie dimon ekonomik dönüm noktalarını tahmin etmeye çalışmadan çeşitli sonuçlara hazırlıklı olmanın önemini vurguladı. T rowe price’dan bir yatırım analisti bankaların yıl başında aşırı iyimser NII beklentileri belirlemelerinin ihtiyatlı olacağını öne sürdü. Citigroup NII’de yıllık bazda %1’lik mütevazı bir artış bildirdi ancak piyasalar hariç NII’de hafif bir düşüş öngördü. Citigroup CEO’su bu yıl beklenen faiz indiriminin bankanın beklentilerini önemli ölçüde etkilemediğini belirtti.
Fitch ratings olumlu bir daha uzun süre daha yüksek faiz ortamına rağmen, bankaların 2024 için muhafazakar net faiz geliri beklentilerini koruyacaklarını belirtti.
bankalar genel olarak ekonomi konusunda iyimser, jamie dimon güçlü bir ekonomi ve tüketici harcamalarına dikkat çekiyor. Cherry lane ınverstments’tan bir ortak FED’in yüksek kısa vadeli faizleri bankaları etkilerken, ekonominin beklendiği kadar yavaşlamadığına ve bunun da banka kazançlarıyla yakından bağlantılı olduğuna dikkat çekti.