ABD, ASML’nin çin satışlarına kısıtlama getirilmesini istiyor.

Önümüzdeki pazartesi günü yapılması planlanan bir toplantıda ABD ihracat politikası şefi alan estevez hollandalı yetkililer ve ASML holding NV temsilcileriyle bir araya gelerek hollandalı firmanın çin’deki çip üretim ekipmanlarının servisine yönelik olası kısıtlamaları görüşecek. Bu hamle, biden yönetiminin sofistike yarı iletken makinelere erişimi sınırlandırarak pekin’in teknolojik ilerlemelerine kısıtlamaya yönelik daha geniş stratejisinin bir parçası. Yarı iletken endüstirisinde lider bir tedarikçi olan ASML ABD hükümetinin çin’in gelişmiş çipler üretme kabiliyetini engellemeyi amaçlaması nedeniyle inceleme altında görüşmeler ASML’nin halihazırda çinli müşterilerle yaptığı hizmet sözleşmelerine odaklanacak. ABD bu hizmetler üzerindeki kısıtlamaların sıkılaştırılmasının çin’in yarı iletken yeteneklerini daha da engelleyeceğine inanıyor.
ABD ihracat politikası şefi ile hollandalı yetkililer ve ASML yöneticileri arasındaki üst düzey görüşmeleri içeren hollanda’daki toplantı ABD’nin dış politika ve ticaret politikası gündemlerinde bu konuya verdiği önemin altını çiziyor. Bu görüşmelerin sonucu ASML’nin çin’deki ticari faaliyetlerinin yanı sıra daha geniş küresel yarı iletken endüstrisi için de önemli etkilere sahip olabilir.
ASML özellikle en gelişmiş mikroçiplerin üretilmesinde hayati öneme sahip olan aşırı ultraviyole litografi makineleri alanındaki üstün teknolojisiyle tanınıyor. Şirketin mevcut düzenlemeler nedeniyle en yeni EUV makinelerini çin’e satması zaten kısıtlanmışken, önerilen önlemler mevcut ekipmanlarının servisini de kapsayacak ve çin’in çip üretim kapasitesini potansiyel olarak etkileyecektir.
Yarı iletken endüstrisi ABD ve çin arasında süregelen teknolojik rekabette önemli bir savaş alanıdır ve çipler akıllı telefonlardan askeri sistemlere kadar geniş bir ürün yelpazesinin temel bileşenlerdir. ABD yönetiminin çin’e karşı uyguladığı kısıtlamalara müttefiklerini de dahil etme çabaları, bu sektörün stratejik niteliğini ve ABD’nin teknolojik üstünlüğünü korumak için ne kadar ileri gidebileceğini ortaya koyuyor.