AB liderleri, kurtarma programı.

Belçika’nın başkenti brüksel’de gerçekleştirilen AB liderler zirvesi’nin ikinci gün oturumları başladı. Avrupa birliği AB üyesi 27 ülkenin lideri, yeni tip koronavirüsün ekonomik sonuçlarıyla mücadele için hazırlanan kurtarma programını ve gelecekteki bütçeyi müzakere etmek için toplantılarını sürdürüyor.
Belçika’nın başkenti brüksel’de gerçekleştirilen zirvenin ikinci gün oturumları başladı.
AB konseyi başkanı charles michel’in başkanlık ettiği zirveye üye 27 ülkenin devlet veya hükümet başkanları ile AB komisyonu başkanı ursula von der leyen katıldı.
Zorlu müzakareler
Liderleri, koronavirüs krizinin başlangıcından bu yana ilk defa fiziksel olarak bir araya getiren zirvede, salgının ekonomik etkilerine karşı hazırlanan toplam 750 milyar euroluk ekonomik kurtarma programı ile yaklaşık 1 trilyon euroluk AB’nin 2021-2017’deki bütçesini belirleyecek “çok yıllı mali çerçeve” taslağı ele alınacak.
Liderler, kurtarma programının boyutunu, içerisindeki hibe ve kredilerin miktarını ve bunlar için uygulanacak denetim mekanizmasıyla koşulları tartışacak.
Kurtarma programıyla AB’nin 2021-2017 dönemi bütçesini de görüşecek liderler, bütçenin boyutunu harcama alanlarını ve üye ülkelerin gelecekteki bütçeye ne oranda katkı sağlayacaklarını müzakere edecek.
Üye ülkelerinin oy birliğiyle belirlenecek kurtarma paketi ve gelecekteki bütçe konusunda anlaşma sağlanması için AB ülkeleri arasında zorlu müzakareler gerçekleşmesi bekleniyor.
Tartışmalar
AB ülkeleri içinde tutumlu 4’lü olarak adlandırılan danimarka hollanda isveç ve avusturya özellikle kurtarma programındaki hibeleri soğuk karşılıyor.
Bu ülkeler, ihtiyaç duyan AB ülkelerine koşullu biçimde kredi verilmesini ve bunların ileride geri ödenmesini istiyor. Söz konusu ülkeler, hibe verilmesi durumunda sıkı bir denetim mekanizması da talep ediyor.
Macaristan ve polonya AB fonlarının hukukun üstünlüğü şartına bağlanmasına soğuk bakıyor. Böyle bir durumda bütçe ve kurtarma programını veto edeceklerini ifade ediyorlar.
AB bütçesi ve kurtarma programına ilişkin karar, ülkelerin ab konseyindeki oy birliği ve avrupa parlamentosu AP onayıyla alınıyor.